sadsad x
asdasd
Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

14 Nisan 2020

Kahvaltı sofralarımızı süsleyen ve hatta bir gökkuşağı görüntüsüne çeviren, mis kokulu ve çok fazla sayıda çeşitleriyle reçeller hayatımızın büyük bir kısmını kaplamaktadır. Reçel yapımı, aslında çok zor olmayan belli temellere ve püf noktalarına dayanan zevkli ve tatlı bir konudur. En bilindik olanlardan kiraz, kayısı, vişne ve çilek reçelleri dışında portakal, mandalina, ayva, bal kabağı ve hatta domates gibi değişik tatta ve renkte reçeller hazırlamanız mümkündür. Genellikle uzun süreli saklama ve de tüketme yapılacak gıdaları hazırlamak emek ve sabır istemektedir. Doğru seçilen ürün dışında hijyenik bir ortam, hijyenik ekipman ve iyi bir tarif gerektirir.

Reçel Yapımının Püf Noktaları

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Reçel nasıl yapılır konusuna dönecek olursak, öncelikle yapmayı düşündüğünüz reçelin meyvelerin taze olması en önemli püf noktadır diyebiliriz. Yamuk duruma gelmiş, çizik ya da ezik durumda olan meyveler kesinlikle reçel yaparken kullanılmamalıdır. Bu durumdaki meyveleri kullanmak yapacağınız reçelin renk ve kıvamında değişiklikler yaratabilir. Reçel yapımında kullanılacak meyveler öncelikli olarak üzerinde bulunabilecek bütün tarım ilaçlarından ayırmanız gerekir.

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Bunun için meyvelerinizi birkaç saat süresince sirkeli suda bekletin ve sonrasında bol su ile durulayın. Reçel yaptığınız sırada asla kaynatmayın. Reçeli kaynatarak pişirmek içinde bulunan meyvelerin deforme olmasına sebep olur. Reçelinizin şekerlenmemesi için ise pişme sırasında içine limon suyu ekleyin. En önemli aşama saklama kaplarını doldurmadır. Reçeli soğumadan önce kavanozlara doldurmayın. Yoksa boş kalan yerler terleme yaparak reçelin bozulmasına sebep olur. Muhafaza ederken de karanlık ve serin bir yer gerekir.

Tatlı Alternatif Hediye

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Hediyelik reçel,çok sayıda alternatifleri ile birlikte çok tatlı bir hediye alternatifi olmuştur. Çeşitli boy ve ebatlarda değişik kavanozlar kullanarak çok değişik çeşit ve renklerde hediyelik reçel yapmanız mümkündür. Dostlarınıza vereceğiniz bu tatlı ve renkli hediyeler her tattığında sizi anmasına sebep olacaktır.

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Hediye reçel,seçeneklerine dönecek olursak en çok bilinen çilek, kiraz, kayısı ve portakal reçelleri, alternatif olarak kabak, ayva, nar, elma, mandalina, kestane, havuç, süt, kuşburnu, domates ve hatta acı biber reçeli gibi yüzlerce hediyelik reçel çeşidi bulunmaktadır. 

En Çok Sevilen Çilek Reçeli İle Sofralarınızı Renklendirin

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Reçel tarifikonusunda çok farklı çeşitte reçel tarifleri bulunmaktadır fakat hemen hemen herkesin bildiği ve sevdiği çilek reçeli tarifi oldukça popülerdir:

** 1 kilo çilek
** 4 su bardağı toz şeker (yaklaşık 800 gram)
** 1 çay kaşığı kadar limon

Malzemeleri ile birlikte reçel yapımına başlanmaktadır. Yapım aşamasında ise:

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

** Öncelikli olarak çilekleri çok iyi şekilde yıkanması ve sap kısımlarının da dikkatli şekilde koparılması gerekmektedir.
** Çileklerin hepsini bir tencerenin içine aldıktan sonra üstüne şeker ilave edilmelidir. Sonrasında tencerenin kapağını kapatılarak 8-10 saat aralığında ya da 1 gece kadar bekletilmelidir.
** Bu süre geçtikten sonra suyunu iyi bir şekilde salan çilekleri orta-yüksek ateş seviyesinde kaynama süresine kadar pişirilmelidir.
** Kaynamaya başladıktan sonra altını kısarak aralarda dikkatli şekilde alttan ve üstten ayrı ayrı karıştırılmalıdır.
** Yaklaşık 30 dakika süresince bu şekilde kalmalı ve üzerinde oluşan köpük kevgir kullanarak sıyrılmalıdır.
** Ocaktan alınmasından yaklaşık olarak 2-3 dakika öncesinde limon tuzu ya da limon suyunu eklenip ve tekrar dikkatli şekilde karıştırılmalıdır. Daha sonra ocağın altını kapatılmalıdır.
** Öncesinde iyi bir şekilde dezenfekte edilen kavanozlara reçelleri dikkatli şekilde doldurulmalı, soğuyana kadar kapaklarını kapanmamalıdır. Soğumasından sonra kapaklarını kapatarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Alternatif Hediyelik Reçel Tarifleri

Çilek reçeli tarifinin püf noktası ise minik boyutlarda ve aynı zamanda kokulu çilekler seçilmesidir. Kullanacağınız limon tuzu reçelinizin daha uzun süre bozulmamasını sağlayacaktır. Reçelinizi şekerle birlikte 8-10 saat süresince bekletmek ekstra su ilave eklenmesine ihtiyaç duyulmadan reçelinizin iyi pişmesine ve daha özlü şekilde olmasına yardımcı olacaktır.

bayanlar için hediye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.