sadsad x
asdasd
Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek

02 Kasım 2018

Çağımızın en büyük kolaylıklarından olan bilgilere hızlı erişim imkanı, kimi zaman çok büyük sorunlara da kapı açabilmektedir. Başta da internet üzerinden erişebildiğimiz yalan yanlış bilgiler şeklinde karşımıza çıkan bu tehdit, çocuklarınızın bilinçaltına hiç tahmin edemeyeceğiniz boyutta zarar verebilmektedir.

çocuklara kitap okumayı sevdirmek

Gerçek ve hayatımız boyunca bize gerekli olan bilgilerin temeli öncelikle ailemizde sonrası ise okul hayatımızda atılmaktadır. Kitaplar ise bu aşamada büyük bir destek görevi görmektedirler. Çocuklarınızı kitaplardan soğutacak şekilde yapacağınız herhangi bir davranışınız ile çocuklarınızı yaşamları boyunca kitaplara küstürebilirsiniz. Ki bu çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük zaradır.

çocuklara kitap okumayı sevdirmek

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>

Siz kendinizi çocuğunuzun yerine bir koyun. Empati kurarak ne demek istediğimizi çok daha net bir şekilde anlayabileceksiniz. Yaşınız gereği sürekli yeniliklere açıksınız ve sürekli yeni şeyler öğrenmek istiyorsunuz. Oyunlar ve yaşıtlarınızın fikirleri de en çok merak ettiğiniz konuların başında yer alıyor. Size diyorlar ki ‘Bırak artık internet ile uğraşmayı ve oyun oynamayı. Çok fazla gereksiz şeyler ile uğraştın. Şimdi kitap oku biraz.’ Böyle bir sözü duyduğunuzda, karşınızdaki insanı ne kadar seviyor ve ona güveniyor olursanız olun inanın bilinçaltınız size bu cevabı verecektir. ‘O, beni hiç anlamıyor. İstediklerimi bana vermiyor. Bir de üzerine ceza veriyor. Şimdilik sadece mecbur olduğum için benden isteneni yapayım. Onu kızdırmayayım veya üzmeyeyim. Elbet imkan bulduğum bir zaman olacak ve ben kendi istediklerimi bir gün gerçekleştireceğim.’ Bundan sonra beyniniz kitap okumanın bir ceza olduğunu, internet de ise özgürce dolaşmanın en doğal hakkınız olduğunu kodladı bile. Artık bu kod ile bir yaşam süreceksiniz. İşte, çocuklarınızın bilinçaltına kazımış olduğunuz temel, aslında bu düşüncedir. Oysa ne kadar da yanlış değil mi? Siz hiç de bunu istememiştiniz.


Hızlı Erişilen Yanlış Bilgiye Bir Örnek:

çocuklara kitap okumayı sevdirmek

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>

20 yaşında henüz doğru ile yanlış ayırt edebilme konusunda büyük zorluklar yaşayan bir çocuk kolaylıkla kendi bloğunu kurabilmekte ve bu bloğu kendi düşünceleri ile doldurabilmektedir. Çocuklarımız da bu bloğa giriş yapıp içerisinde yazan ve hiçbir doğruluğu bulunmayan içeriklere erişebilir. Örneğin kendi annesi ya da babası ile olan sorunlarını oldukça hırçın bir şekilde dile getirmiş olabilir. Sıradan bir çocuk da bu yazılanları okuyarak yaşamına geçirmek isteyebilir.

okul araç gereçleri

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>


Biz yetişkinler bile kimi zaman doğru ile yanlışı ayırt edemezken, çocuklarımızın bu bilgilerinin gerçekliğini sorgulayıp, idrak edememesi hiç de şaşırtıcı bir durum değildir. Mantık süzgeci henüz gelişmemiş olan bir çocuk, okuduğu bu bilgileri özellikle de makalede resimler de varsa koşulsuz olarak hafızasına dahil edecektir. Siz, istediğiniz kadar anne ve babanın her zaman çocukları hakkında en iyisini istediklerini ve onları en uygun olanına yönlendirdiklerini anlatın. Bu anlattıklarınız onların beyinlerinde asla yer etmeyecektir.


Kitap Okumak Ceza Olmadığı Gibi Ödül de Olmamalıdır.

çocuklara kitap nasıl sevdirilir

Kitap okumak ile ilgili çocuklarınızın hafızasına bir kod göndermeniz gerektiği kesin. Ama bu kod asla kitap okumak eşittir ödül ya da kitap okumak eşittir ceza olmamalıdır. Kitap ne için okunur? Ya da okunmalıdır? Okuduklarımızdan ders çıkarıp kendi düşüncelerimizi oluşturmak, farklı hayatları tanımak, hangi davranışlardan sonra hangi sonuçların geldiğini ya da gelebileceğini öğrenebilmek için değil mi? O zaman çocuğunuza ödül ya da ceza verirken kitap okumayı asla bir aracı olarak kullanmayın.

çocuklara kitap nasıl sevdirilir

En doğru hali ile yani kitap okumak eşittir kişisel farkındalık, kitap okumak eşittir kendimi tanımak gibi kodlamalardan faydalanmanız, çocuğunuzun çok daha parlak bir geleceğe ulaşmasını sağlayacaktır. Çünkü artık sorgulama yeteneği gelişecek ve edindiği bilgileri mantık süzgecinden geçirmeye yetecek kadar da zamanı olacaktır. Önce okuduğu yazıları kafasında sorgulayacak sonrasında ise size veya güvendiği bir büyüğüne kafasına takılan soruları sorarak gerçek bilgilere erişim sağlayacaktır. Oysa internetten edindiği bilgileri sorgulama zamanı olmamak ile birlikte resimler dahilinde (hatta kimi zaman videolar da dahil olmaktadır) şartsız ve koşulsuz olarak gördüğü her şeyi bilinç altına ‘doğru budur’ diye yerleştirecektir. İşte bu yüzden kitap okumak önemlidir ve işte bu yüzden çocukların kitaplar ile barışık olması bu kadar önemlidir.

çocuklara kitap nasıl sevdirilir

Kitap okumanın ödül - ceza sistemi ile hiçbir ilgisi yoktur. Çocuklarınızın da bu eylemi bir ödül ya da ceza olarak görmesine engel olmalısınız. Kitap okumayı, kendisini geliştirmek istediği için ve diğer insanların düşüncelerini merak edip onların yaşantılarından kendilerine pay çıkarmasını istediği için okumasına imkan tanıyın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.