sadsad x
asdasd
Çocuklarla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Çocuklarla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

14 Nisan 2020

Çocuklarla aktivite önerileri her ilgili ebeveyn tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Ebeveynler çocukluk zamanlarındaki oyunları, sokaklarda arkadaşlarıyla koşturarak geçirdikleri zamanları hatırlarken oldukça heyecanlıdırlar. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu neslin yerini zamanla evde vaktini tablet ve akıllı telefonlarla vakit geçiren nesil almıştır. Teknolojinin bu kadar yaygınlaşmış olması ne yazık ki çocukların bundan kötü etkilenmelerine sebep olmuştur. Bununla birlikte çocuklar sosyalleşemedikleri ve yalnızlaştıkları sanal bir dünyanın içerisinde kaybolmaya başlamışlardır. Sosyalliğin dışında fiziksel, dilsel ya da duyusal gelişimlerini de kötü etkileyen bu duruma karşı ebeveynlerin önlem alması gerekmektedir. Bu anlamda evde keyifli vakit geçirmek adına çocuklarla aktivite fikirleri ebeveynlere yardımcı olacaktır.

Top Atışı

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Evdeki atık durumda olan kağıtlar sıkılarak top haline getirilir. Bir sepet ya da benzeri bir kutu çocuğun atış yapabileceği mesafeye yerleştirilir. Atış yapılan sayılar skor gibi sayılarak daha çekişmeli hale getirilebilir. Böylelikle atık kağıtlar da keyifli bir oyun için değerlendirilmiş olur.

Gazete ve Dergilere Resim Çizme

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Gazeteleri ya da dergileri okurken resimler üzerine çocukla konuşulur. Bununla birlikte gazete ya da dergi üzerindeki görseller üzerine çeşitli resimler çizilebilir. Görsel yeteneği ve ilgisi olan çocukların büyük bir heyecan içinde çizim yapacağını göreceksiniz.

Kroki Çizme

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Çocuklarla yapılabilecek aktiviteler arasında çizim yapma en güzel fikirler arasındadır. Bu sebeple çizim oyunları ebeveyn tarafından çeşitlendirilebilir. Kroki çizmek de çocuklar için farklı bir aktivite seçeneği oluşturacaktır. Bir karton ya da kağıdın üzerine kare ve dikdörtgenler çizilerek evin bir krokisi oluşturulur. Daha sonra bu dörtgenlerin üzerine çeşitli eşyalar çizilebilir ya da küçük aksesuarlar yerleştirilebilir.

Kutudaki Nesneyi Bulma

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Ayakkabı kutusu gibi bir kutuya bir nesne konulur. Çocuktan soru sorması ve bu nesneyi tahmin etmesi istenir. Çocuğa 10 soru sorma sınırı koyularak ya da soruların cevaplarını yalnızca evet ya da hayır şeklinde cevaplayarak oyun daha zor hale getirilebilir. “Kısa mı?Uzun mu?Yumuşak mı?Sert mi?Yenir mi?” gibi sorular örnek verilerek çocuğa oyun anlatılabilir.

Renk Oyunu

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Özellikle daha küçük yaş gruplarındaki çocuklarla aktivite planlarıolarak hem öğretici hem de eğlenceli pek çok seçenek bulunmaktadır. Bir sepete farklı renklerde mandallar konur. İçlerinden birini çocuğun seçmesi istenir. Seçtiği renkteki mandalın rengini söylemesi ve bu renkteki diğer ev eşyalarını bulması istenir.  Bu şekilde bir oyun ile çocukla hem renkler hem de eşyalar üzerine küçük konuşmalar yapılabilir.

Eşya ya da Oyuncak Yapımı

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Evdeki kumaş parçaları, düğmeler ya da pek çok malzemeyi birleştirerek hayal gücünüz doğrultusunda nesneler oluşturabilirsiniz.Bu malzemelerle şehir yapabilir, oyuncak yapabilir ya da aklınıza gelebilecek her türlü objeyi yapabilirsiniz. Bu noktada çocuğun hayal gücü ve istekleri doğrultusunda hareket edilmesi harika olacaktır.

Ev İşleri

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Ev işlerinin günlük bir listesini hazırlayıp bunların nasıl yapılacağına ilişkin çocuğunuzla bir plan yapabilirsiniz.  Bunla alakalı iş bölümleri yapabilir ve müzik eşliğinde ev işlerini yaparken keyifli vakit geçirebilirsiniz. Elbiselerin katlanması ya da dolapların ve çekmecelerin düzenlenmesi gibi işlerin bulunduğu bu liste ile sorumluluk aşılayan ve eğlendiren bir çocuk aktivitesi seçeneği oluşturabilirsiniz.

Ağır mı, Hafif mi?

evde çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir

Farklı ağırlıktaki pek çok nesneyi bir araya getirip, çocuğunuzun önüne koyun. Sonra bu eşyaları üfleyerek hareket ettirmesini söyleyin. Daha sonra bunun üzerine, hareket eden nesnelerin neden hareket ettiğini diğerlerinin ise neden öylece durdukları üzerine konuşarak ağır ve hafif kavramlarını öğretebilirsiniz.

 çocuklara hediye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.