sadsad x
asdasd
El Yapımı Anı Kutusu

El Yapımı Anı Kutusu

27 Mart 2019

Fotoğrafların olmadığı bir yaşamın nasıl olabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Gerçekten de bir an gözünüzü kapatın ve hayatımızda yer eden fotoğrafların hiç olmadığını bir anlık hayal edin. O çocukluk günleriniz, aileniz ile birlikte geçirdiğiniz o güzel tatiller, doğum günleriniz ya da düğün gününüz, bunlar gibi binlerce önemli ve özel günlerinize ait elinizde hiçbir görüntü yok. Sadece zihnimizde yıllar ilerledikçe zayıflayan anlık görüntüler var. Bu anlarda, her yıl buğulanarak zihnimizin derinliklerine doğru yol almakta. Ne kadar kötü bir durum değil mi? Bu bakış açısı ile hareket edecek olursak; fotoğraflar sadece kâğıt üzerine basılmış bir görüntü değildir. Fotoğraf geçmiş, o güzel anlara yolculuk yapmamızı sağlayan bir köprü adeta bir geçittir. Güzel bir anın zihnimizde canlanması için bir kıvılcıma ihtiyaç duyarız. İşte o kıvılcım fotoğraftır. Bazen hiç düşünmeden çektiğimiz bir fotoğraf yıllar sonrasında bakıldığında mükemmel bir hazineye dönüşüverir. İşte sırf bu sebeple fırsat buldukça, hatta fırsatı yaratarak güzel anları fotoğraflamak şarttır. Çünkü fotoğraflar tekrar yaşamak istediğimiz o ana açılan kapı vazifesi görür.

el yapımı anı kutusu

İlk fotoğrafın elde edilmesinden günümüze ortalama yüz elli yıl kadar bir zaman geçti. İlk zamanlar insan boyunda olan fotoğraf makineleri, şimdilerde insan cebine girecek kadar küçüldüler. Ve artık nerdeyse gözün görebildiği kadar netlikte fotoğraf çekimi yapılmakta. Birçok şey gibi fotoğraf çekmekte tabiri caizse “parmaklarımızın ucunda”. İstediğimiz an cep telefonlarımız çıkarıp bir tuşa basmamız yeterli oluyor. Durum bu kadar basit ve netken. Ailenizle, sevgilinizle arkadaşlarınızla kısacası bütün sevdiklerimiz ile özel anlarınızı fotoğraflamayı ihmal etmeyin diyor ve bugünkü yazımızın konusuna geçiyoruz.

Evet, bu yazımızda son zamanların oldukça popüler olan “Fotoğraflı sürpriz anı kutusu” nu adım adım nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bu sürpriz kutusu hakkında kısaca bilgi verecek olursak; Sevdiklerinize ait en güzel fotoğraflar akordeon biçiminde katlanan bir karton üzerine yapıştırılıyor ve ahşap bir o kadar da şık bir sandık içinde hediye ediliyor. Sandığı açan kişi ilk etapta tek bir fotoğraf olduğunu sanıyor. Ancak tutamaç yerinden çektikçe birçok fotoğrafın kutu içinden hiç bitmeyecek gibi çıktığını görüyor ve karşılaştığı bu manzara karşısında daha fazla dayanamıyor ve bayılıyor. Yok, yok bayılmıyor, sadece şaşırıyor ve oldukça mutlu oluyor. Şaka bir tarafa da gerçekten de Sevdiklerinize, fotoğraflar ile yapabileceğiniz en güzel sürprizlerden biri karşınızda duruyor. Özelliklede “sevgiliye sürpriz” yapmak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat bu. Sevgilime nasıl bir sürpriz yapabilirim? Ya da Sevgilime hediye ne almalıyım? Sorusu ile site site dolaşıp internetin altını üstüne getirenlere kesinlikle denemelerini tavsiye edebileceğimiz bir “kendin yap” projesidir. Adeta overlok makinesi ayağınıza geldi.  Sevgiliye Hediye de el yapımı olarak hazırlanabilecek en romantik hediyelerden birinin anlatımına dilerseniz hemen başlayalım.


Anı Kutusu Yapımı için Gereken Malzemler;

** Ahşap sandık
** Vernik
** Boya
** Kurdele
** Fotoğraflar
** Siyah Karton


Anı Kutusu Hazırlamak İçin Gereken Yardımcı Malzemler

** Cetvel
** Maket bıçağı
** Fırça
** Kalem
** Keme tahtası
** Çift taraflı bant
** Havya

Anı kutusu nasıl yapılır

Malzeme listemiz bu şekilde… Sırladıklarımız arasında belki de en fazla bulmakta zorluk yaşayacağınız malzeme ahşap kutu olabilir. Ahşap kutuyu kendisi yapanları alkışlar eşliğinde üç “Evetle” uğurluyoruz. Ama kendisi yapamayanlar ne olacak? diye soranlara cevaben; Bulundukları şehirlerde faaliyet gösteren marangozlardan satın alarak kolaylıkla temin edebilecekleri gibi bu tarz işlerde yetenekli olan yakınlarından bu projenin hayata geçirilmesi için yardım isteyebilirler. Bu yolları denemelerine rağmen ahşap kutu tedariki yapamayanlar, ahşap yerine mukavva kullanabilirler. Mukavva olarak hazırlansa da bir sorun olmaz. Zaten olayın mantığı değişmiyor. Evet, malzemelerin temin edildiğini varsayarak projemizin anlatımına devam edelim.

fotoğraflı anı kutusu nasıl yapılır

Ahşap kutunun daha şık ve pürüzsüz görünmesi için, dış yüzeyine ahşap malzemeler için kullanılan vernik uygulaması yapın. Bu şekilde ahşap kutunun uzun yıllar deformasyona uğramadan kalmasını, ahşap kutu ele alındığında ise daha yumuşak ve pürüzsüz bir his bırakması sağlamış olursunuz. Bunun için ilk olarak kâğıt havlu veya bez yardımı ile bir miktar vernik alıp kutunuzun dış yüzeyine uygulayın. Kutunun her tarafına, elinize bulaştırmamaya gayret göstererek uygulamaya gayret gösterin. Kutunun dış kısmını vernikleme işlemini bitirdikten sonra bir süre kurumaya bırakın. Yaklaşık yarım saat içinde kuruma işlemi tamamlanacaktır. Şimdi ise ahşap kutunuzun içini dilediğiniz renkte boya ile boyayabilirsiniz. Renk seçimi isteğinize bağlıdır. Boya işlemi tamamlanınca kuruması için yine ahşap kutuyu bir kenarda bekletin.

sürpriz anı kutusu nasıl yapılır

Şimdi sıra ahşap kutunun içine yerleştireceğiniz fotoğrafları düzenlemeye ve hazırlamaya geldi. Ahşap kutunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, içine yerleştireceğiniz siyah fon kartonunuzun enini ve boyunu belirlemelisiniz. Örneğin ahşap kutununuz 10 cm x 10 cm genişliğinde kare biçiminde bir kutu ise; bu durumda sizin siyah kartonunuzun eni en fazla 9 veya 9.30 cm enine olması gerekir. Kaç adet fotoğraf uygulayacağınıza bağlı olarak siyah kartonun boyunu ona göre hesaplayarak ayarlamanız ve kesmeniz gerekmektedir. Karton boyu size yeterli gelmediği durumda ise çift taraflı bant yardımı ile boyunu uzatabilirsiniz. Kestiğiniz siyah kartonu akordeon biçiminde düzgün bir şekilde katlaya katlaya ilerleyin.

anı kutusu sürprizi

Daha mükemmel bir katlama izi için ipucu: Siyah karton üzerinde katlayacağınız noktaları cetvel yardımı ile ölçerek çizin. Kartonu, kenarları oldukça küt ve düz bir biçimde olan örneğin bir masanın en uç noktasına getirin. Önceden kurşun kalem ile çizilen ince çizgileriniz kılavuz çizgileriniz olsun. İşte bu çizgiler ile masanızın kenarının tam üst üste geldiği noktadan önce kartonu eliniz ile hafifçe katlayın. Karton yüzeyindeki asıl katlama çizgisini ise bir cetvel veya kartona zarar vermeyecek her hangi kenarları düz bir nesne yardımı ile yapın. Masa kenarında önceden hafif iz oluşturduğunuz kartonun üzerinden bu defa cetvelle masanın kenarına sıkıştırarak harika bir katlama izi oluşmasını sağlayın. Bu şekilde bütün katlama noktalarını ölçülerinize bağlı kalarak oluşturun. Ahşap kutunuzun içine sığacak kadar kartonunuzu akordeon biçiminde katlayın.

anı kutusu yapımı

Şimdiki işlem adımlarınız daha kolay. Bilgisayarınızda, telefonunuzda sevgilinizle birlikte, veya sadece sevgilinize ait olan en güzel resimleri seçiyorsunuz. Bunun için fotoğraflarınız arasında minik bir tarama yapmanız gerekiyor. Projeniz için ihtiyaç duyacağınız sayıda fotoğraf seçtikten sonra bu fotoğrafları projenizin gerektirdiği ölçülerde çıktısını alın. Resim düzenleme programlarından herhangi biri ile kolayca fotoğraflarınızı ölçeklendirebilir ve ardından bir yazıcı aracılığı ile çıktılarını alabilirisiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken nokta ise; Fotoğraflarınızı yazdırırken yüksek kalitede yazdırmayı olacak. Zaten avuç içini geçmeyecek büyüklükte fotoğraflar basacağınız için( yani fotoğraflarınızın boyu küçük olacağından) baskı kalitesi ne kadar güzel olursa fotoğraflarınızın görünürlüğü o kadar net olur.

anı kutusu yapımı

Çıktısını aldığınız fotoğrafları makas yardımı ile kenarlarından kesin. Ardından fotoğrafların arka tarafına fazla taşırmadan çift taraflı bant uygulayın. Bu şekilde hazırladığınız fotoğraf kâğıtları, karton üzerine kenarlardan eşit oranda boşluklar bırakacak şekilde dikkatli bir biçimde yapıştırın. Fotoğrafları yapıştırmadan önce göz kararı doğru yapışacağından emin olduktan sonra uygulamaya çalışın. Çift taraflı banttı bir kere yanlış yapıştırdıktan sonra kaldırmak istediğinizde alttaki siyah kartona zarar vereceği ihtimalinden dolayı dikkatli olmanızda fayda var. Çift taraflı bant kullanmak en kolay yöntemlerden biri. Ancak siz isterseniz stick yapıştırıcılar kullanarak ta fotoğrafları siyah karton üzerine uygulayabilirsiniz. Tercih sizin.

el yapımı anı kutusu

Şimdiki adım da ise, fotoğrafların akordeon kutu içinden çekmeye veya tutmayan yarayan kısmını, yani tutamaç noktasını hazırlamaya geldi. Bu noktada kırmızı renk bir kurdeleyi işinizi görecektir. Bir şerit halinde siyah kartonunuzu kestiniz, akordeon biçiminde katladınız ve sırası ile fotoğraflarınızı yapıştırdınız. Bunları tamamladığınıza göre şimdi en üstte görünmesini istediğiniz fotoğrafın arka tarafını çevirin. İşte tam da siyah kartonunuzun bu tarafına kırımızı kurdelenin bir ucunu çift taraflı bant ile yapıştırın. Kurdelenin diğer ucunu da fotoğrafta göründüğü gibi öteki ucu ile üst üste getirin. Bir parça siyah renkte karton kesin ve üzerine çift taraflı bant ile yapıştırın. Sonra kestiğiniz bu karton parçasını kurdelenin üzerini kapatmak ve alttaki karton şerit ile yapışmasını sağlamak için kapatın.

anı kutusu hazırlama

Birkaç dokunuştan sonra neredeyse projeniz tamamlanmış olacak. Şimdi sırada hazırladığınız tüm bu fotoğrafları sandığın içine sabitlemeye ve yerleştirmeye geldi. Bunun için en alttaki resmin altındaki siyah kartonun arkasına çift taraflı bant uygulayın. Sonra bu akordeon biçiminde hazırladığınız kartonu ahşap kutunun içine yerleştirin. Bu kısım isteğe bağlı olmak la beraber bize göre en can alıcı kısımlarından birini oluşturmaktadır. Artık var mıdır bilemiyoruz ama eskiden sevgililer aşklarını dağlara taşlara yazarlardı. Böyle sevgililer kaldı mı bilemiyoruz. Ancak böylesi bir etkiyi hazırladığınız bu fotoğraflı sürpriz kutusu üzerinde oluşturabilirsiniz. Sanki ağaç gövdesi üzerine yazılmış sevgili isimleri gibi bir etkiden bahs ediyoruz. Eğer bu adımı atlamak istemiyorsanız yapmanız gereken işlem şu. Havya denilen aleti prize takarak beş on dakika içinde ısınmasını bekleyin. Havyada ne be? Diye soran arkadaşlara bu adımı geçmelerini öneriyoruz. Havyanın ne olduğunu bilenler ise; Fişe takılı olan havya ısındıktan sonra ahşap üzerine istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. 

el yapımı anı kutusu

Ve işte kişiye özel hazırlanabilecek en güzel hediyelerden biri olan SEVGİLİYE FOTOĞRAFLI SÜPRİZ KUTUSU nu hazırlamış oldunuz. Kesinlikle uğraşmanıza, zahmetinize değdi. Nasıl sizce de harika olmadı mı? Sevgiliye Fotoğraflı Sürpriz Aşkı Kutusu, bize göre şimdiye kadar internet sitemizde yer alan kendin yap projeleri içinde en yaratıcı ve en orijinal sürpriz olma özelliği taşıyor.

el yapımı sürpriz kutu

Bu sihirli kutunun kapağını açacak olan sevgiliniz ilk andan itibaren bu kutuya bayılacak ve eminiz ki bu kutuyu bir ömür saklayacaktır. İçeriğindeki özel fotoğraflar ve üzerinde sevgilinizle birlikte isimlerinizin kazındığı bu romantik kutu, bütün özel günlerinizde sevgiliye hediye edilebilecek seçeneklerden bizce en iyisi… Bu romantik kutu özel günlerin Nirvana’sı sayılabilecek sevgililer günü gibi bir günde, yana yana ne hediye alayım? Diyen faniler için dertlerine derman olabilecek nitelikte harika bir hediye. Kişiye özel hazırlanan “Sevgiliye Fotoğraflı Sürpriz Aşkı Kutusu” ile sevgilinize ne kadar özel olduğunu en güzel şekilde hissettirmiş olacaksınız. Bu sürpriz kutunun içinde sadece siz ve hisleriniz olacak. En güzel fotoğraflar ile akordeon şeklindeki hazırlanmış bu sürpriz kutusu, ilk fotoğraftan son fotoğrafa kadar sevgilinizi romantizmin doruklarına taşıyacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.