sadsad x
asdasd
El Yapımı Kişiye Özel Kupa Bardak

El Yapımı Kişiye Özel Kupa Bardak

15 Nisan 2017

Çocuklu Bir Evde çocuklar arasında en çok çıkan sürtüşmelerden biri “Neden bardağımı kullandın?“ tartışmasıdır dersek abartmış olmayız. Çocuklar kendilerine ait bir eşyayı çoğu zaman paylaşmak istemezler. Bu tip tatlı gerilimlerin yaşandığı evlerde bardak krizlerinden doğan savaşların önüne geçecek harika bir önerimiz. Aile bireylerine ait kupa bardakların herbirinin üzerine bardağın ait olduğu kişinn baş harflerini yazmak. Bu şekilde evde ne kadar kişi yaşıyorsa herbirinin sahip olduğpu bardaklar belli olacak ve bu şekıilde mızıkçılık yapacak bir kardeş olmadığı sürece bu savaş sona ermiş olacak. Nasıl harika bir fikir değil mi?

Aslında evlerde takımları bozulmuş (Kırılmış, kaybolmuş) beyaz renk bardakların hepsini bir araya getirip üzerine seramik kalemi ile bardakların herbirinin üzerine bir harf gelecek şekilde ve bardaklar tamamalanıp yan yana geldiğinide bir isim veya mesaj oluşturacak şekilde dr hazırlanabilir. Bu şekilde örneğin Anneler günün kutlu olsun yazarak yaklaşan anneler gününde annelerine harika bir hediye hazırlayabilecekleri gibi, sevgiliye Seni seviyorum mesajıda yazabilirisiniz. Artık bardaklar üzerine yazacağınız mesajın içeriği konusunda yaratıcılık size kalmış. Ancak bardak sayısı kadar harf kullanacağınızdan seçeceğiniz isim veya mesajın bardak sayısı kadar olmasına dikkat edersiniz hiçbir sorun yaşamazsınız. El yapımı kişiye özel kupa bardak yapımına karar veren okurlarımızın bu projelerine varsa çocuklarıda dahil etmelerini öneriririz. Çocuklar bu tarz işlere bayılırlar. Her zaman olduğu gibi bu proje için gereken malzemleri sıralayalım.


Bu Proje için Gereken Malzemler:


• Makas
• Kalem
• Bant
• Grafit transfer kâğıdı
• İnce Noktadaki Siyah Porselen Kalem
• Ve… Kupa bardaklar

El yapımı Kişiye Özel Kupa Bardak

Saydığımız malzemler arsaında bulamakta zorluk çekebileeceğinz bir malzeme olduğunu düşünmüyoruz. Eğer yaşadığınız şehirlerde saydığımız malzemlerden bulamadıysanız internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde sipariş verebilirisiniz… Malzemleri temin ettiğinizi var sayarak projemizin anlatımına geçiyoruz. Öncelikle Bardak üzerine yazacağınız harflerinin yazı tipini belirlemeniz gerekiyor. Herhangi bir resim veya yazı düzenleme programı açın. Açtığınız programın içine istediğiniz metni yazın. Daha sonra program içinde yer alan yazı tiplerini birer birer metnininzin üzerine uygulayın. Hangi yazı tipi hoşunuza gittyuse bardaklarınızın büyüklüğüne uygun olacak büyüklükte harflerin çıktısını alın.

El yapımı Kişiye Özel Kupa Bardak

Çıktısını aldığını harflerin her birini makas yardımı ile kesiniz. Elinizde değişik büyüklüklerde bardak var ise çıktısını aldığınız harfleri bardakların ölçüsüne göre aldığınızdan emin. Olun. Kopya kâğıdı bardağın yüzeyine yapıştırın. Üzerine de çıktısını aldığınız harf yazılı kâğıdı yapıştırın. Bu harfin dış hatlarının üzerinden herhangi bir tükenmez kalem ile geçerseniz alttaki transfer kâğıdı çiziminizi bardağın yüzeyine aktarır. Bu şekilde siz ne çizdiyseniz üsteki kâğıda bardak yüzeyinde de o çizim belirir.

baş harfli kupa bardak yapımı

Bu şekilde bütün harfleri belirlediğiniz diğer kupa bardak yüzeylerine uygulayın. Yazım işlemi tamamlanınca transfer kâğıdı ile beraber üstteki kağıdıda tamamen kaldırın. Transfer kâğıdından bardak yüzeyine siyah lekeler bulaşmış olabilir ancak bu durum ilk yıkamada çıkacaktır. Şimdiki işlem ise porselen kalemi bardak yüzeyinde beliren çizgilerin üzerinden geçmemiz gerekiyor. Harflerin dış hatlarını kalınca çizgiler ile çizelim. Bu arada yanlış yapmaktan korkmayın. Zira kupa bardaklar henüz fırınlanmadığı için oluşan hatalar silinebilirler. Tamamen çizimini yaptığınız harflerin kusursuzca çizildiğine kanat getirdikten sonra fırınlama aşamasına geçeceğiz.

El yapımı Kişiye Özel Kupa Bardak

Hazırladığınız kupa bardakları önceden ısıtılmış fırında 30-35 dakika ve 300 santigrat derece sıcaklıkta pişirin. Daha sonra fırından çıkardığınızda artık kupa bardaklarınız kullanıma hazırdır. Fırınlandığı için kupa bardak üzerine çizdiğiniz harfler hiçbir şekilde herhangi bir yıkamada çıkmazlar. Ama siz yinede bu şekilde hazırladığınız kupa bardakları 30 derece sıcaklıklarda yıkayınız. Bu şekilde uzun yıllar ilk günkü gibi canlılığını koruyacaktır…

El yapımı Kişiye Özel Kupa Bardak

Evet, sevgili okurlarımız. Bugünkü yazımızda evde bir şekilde kaybolan, kırılan, takımı bozulmuş olan özellikle beyaz renk bardakları size anlattığımız yöntemle nasıl değerlendirebileceğinizi artık öğrenmiş bulunmaktasınız. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, evde oluşan “bardak savaşlarının” da dolayısıyla artık önüne geçmiş bulunmaktasınız. Bir taşla iki kuş vurmak istiyorsanız da hazırladığınız kupa bardakları yakınlarınıza sürpriz yaparak hediye edebilirsiniz. Özellikle “Anneler Günü” için çok hoş bir sürpriz olabilir. Bizden söylemesi… Yeni bir “El yapımı sürpriz” yazısında daha buluşmak dileğiyle. Görüşmek üzere. Daha Fazla el yapımı DIY Projesi için Tıklayınız: El Yapımı Hediyeler

kişiye özel kupa bardaklar

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.