sadsad x
asdasd
El Yapımı Kupa Bardak Modelleri

El Yapımı Kupa Bardak Modelleri

09 Eylül 2017

El yapımı hediye seçeneklerinden biri olan porselen bardak boyama oldukça özel bir hediye alternatifi. Sizde istediğiniz renk ya da yazı ile kişileştirilmiş ve özel olarak hazırlanmış porselen bardaklar hazırlayabilirsiniz. Bu bardaklar kimi zaman kupa kimi zaman kahve fincanlarına uygulanabilir. Bu tamamen sizin isteğiniz yönünde şekillenecektir. Porselen bardakları isterseniz güzel doğum günü hediyesi olarak ya da evlilik yıldönümü hediyesi olarak hazırlayabilirsiniz. Birçok özel günde bu fikri hayata geçirmek kısa sürede mümkün olacaktır. Bu noktada kullanacağınız bir porselen kalemini birkaç kez çalkalayarak bir deneme kağıdı üzerine bastırmanız ve boyanın gelmesini sağlamanız yeterli olacaktır. Böylelikle boyama işlemine geçebilir ve özel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu kalemler sağlık açısından sakınca içermeyen malzemelerden üretilmiştir. Tamamen ev ortamında hazırlayabileceğiniz bu hediye seçeneği ev fırını yardımıyla da hazır bir hal alacaktır. Kulllanım esnasında ise elde yıkama boyanın korunmasını sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken gerekli malzemeleri hazırlayıp iş başına geçmek. Kısa süre içinde tamamlayacağınız bu fikir aynı zamanda kısıtlı zamanlarda hazırlayabileceğiniz kurtarıcı bir hediye olabilir. Hediyelik el yapımı porselen bardak boyama fikirleri için yazımızın devamını okumanız ve uygulamanız yeterli olacaktır. Sonrasında sevdiğiniz kişilere bu hediyeleri sunabilirsiniz.

Kupa Bardak Boyama & Çiçekli Porselen Kupa

El Yapımı Kupa Bardak

Çiçekli porselen kupa, boyama fazlaca tercih edilen boyama stillerinden biri. Bu modelde özellikle iri çiçek desenleri kullanılıyor. Farklı renklerde boyama tercihleriyle de daha uyumlu bir bütünlük sağlanmış oluyor. Seçtiğiniz çiçek desenini ufak ya da iri olarak istediğiniz tarzda bardak üzerine yansıtabilirsiniz. Bu modelde çeşitli yaprak ya da dal şekillerine de yer verebilirsiniz.

İsme Özel Arama Motoru Kupa Bardak

Boyama işlemi içinse bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bunlar su bazlı porselen kalemi ve beyaz porselen kupa. Bunların hazırlanmasıyla çeşitli renklerdeki çiçekleri kupanın üzerine yansıtabilirsiniz.

Su Dalgası Desenli Kupa

kupa bardak boyama

Su dalgasının kullanıldığı kupa tasarımları üç boyutlu bir görünüm elde etmeye yarıyor. Mavinin iki tonunun kullanıldığı bu desen tasarımında gerçek bir dalga görünümü sağlamak mümkün olmaktadır. Su dalgası desenli kupa hazırlamaksa oldukça basit. Bunun için öncelikle koyu ve açık tonlarda iki tane mavi porselen kalemi edinin. Sonrasında boyama işlemine geçebilirsiniz. Kalemleri sırasıyla kullanarak dalga şeklinde boyama işlemini gerçekleştirmeniz istediğiniz görünümü elde etmeniz için yeterli olacaktır.

Hayvan Figürlü Fincan

bardak üzerine yazı nasıl yapılır

Diğer bir el yapımı bardak boyama sitilinde de hayvan figürlerine yer verilmektedir. Bunlar içinde, en çok kedi, köpek ve tavşan figürlerine yer verilmektedir. Hayvan figürlü fincan da özellikle fincanların kulp kısmı hayvanın bir kısmını oluşturarak daha bütün bir görünüm elde edilir. Bu şekilde tasarlanan modeller ana hatlarıyla fincan üzerine taşındıktan sonra su bazlı boyalarla belirgin bir şekilde oluşturulmaktadır. İstenilen görünüme böylece ulaşılmış olunur.

Mesaj İçeren Kupalar

kupa bardak üzerine yazı nasıl yazılır

Mesaj içeren kupalar en çok tercih edilen porselen bardak boyama tarzlarından biri. Bu yöntemle istediğiniz yazıyı porselen zemin üzerine yansıtabilirsiniz. Bunun yanı sıra eklemek istediğiniz motifleri de porselen üzerine taşıyabilirsiniz. Böylece daha farklı bir tasarımda elde edebilirsiniz. Ancak burada aslolan yazının açık bir şekilde porselen yüzeye aktarılmasıdır. Bu yapılırken kimi tasarımlarda kişiye özel bir kupa oluşturulur ve kişinin sürekli içtiği içecek, tercih ettiği özelliklere göre porselen yüzeye yansıtılır.

karikatürlü kupa

Yazı işlemi ise porselen kupa ya da fincan yüzeyin temiz bir yumuşak bezle temizlenmesiyle yapılmalıdır. Bu esnada kullanılan porselen kalemiyle daha belirgin bir yazı elde edilmesi için kalın uclu olması uygun olacaktır. Yazı işlemini tamamladıktan sonra yarım saat ev fırınında sabitleme işlemi yapılması daha kalıcı bir yazı elde etmenizi sağlayacaktır.

El Yapımı Kulpu Desenli Kupa

el yapımı kupa bardak,

Bu porselen bardak boyama seçeneğinde sadece kulp kısmına uygulanan bir süsleme tekniği bulunmaktadır. Sadece kulp üzerinde bulunan desenlemeyle tek düze bir görünümün dışına çıkılmış olunur. Sizde sade ve farklı bir porselen boyama uygulaması istiyorsanız bu desenlerden tercih edebilirsiniz. Kulpu desenli kupa için tıpkı diğer desenlemelerdeki gibi fırınlama işlemi yapılması, sürekli elle temasta olan kulp kısımları için iyi olacaktır.

Porselen Bardak Taban Desenleri

kupa bardak boyama

Porselen bardak taban desenleri farklı bir porselen boyama arayanlar için tercih edilebilir. Zira porselen boyamalarda hep yüz kısmında kullanılan desenlemeler bu kez bardak taban kısmında kullanılmaktadır. Farklı fikirlerle ortaya çıkarılabilecek olan bu desenler hayal gücünüzün doğrultusunda şekillenecektir. İstediğiniz deseni seçtikten sonra oluşturacağınız çizimi bardağın tabanına yansıtabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bardağın tabanının renginden farklı bir renk porselen kalemi tercih etmenizdir. Bu durum istediğiniz yazı ya da deseni yüzeye yansıtmanızı daha olanaklı kılacak ve belirgin olacaktır. Sonrasında fırınlama işlemiyle sabitleme yapabilirsiniz.

Çaydanlık ve Fincan Takımı Boyama

kupaya yazı yazma

Bu boyama tarzı, diğer porselen bardak boyama fikirlerinin aksine sadece bir objenin değil çaydanlık ve fincan takımının boyanması ile oluşturulmaktadır. Seçtiğiniz deseni çaydanlık, fincan hatta altlıklara kadar uygulayabileceğiniz bu boyamayla farklı bir uygulama yapabilirsiniz. Çaydanlık ve fincan takımı boyama için öncelikle takımın tüm parçalarına uyabilecek bir desen seçin. Bu çiçek ya da geometrik şekillerden biri olabilir. Sonrasında kademe kademe boyama işlemine geçebilirsiniz. Bunun için farklı renklerde porselen kalemlerini kullanabilirsiniz. Tüm takımı uyumlu bir şekilde boyayıp bütünlük sağladıktan sonra fırınlama işlemiyle uygulamaya son verebilirsiniz.

Bardak İçi ve Dışı Boyama

el yapımı kupa bardak

Bardak içi ve dışı boyama tekniğinde sadece dış yüzey değil bardak içi de boyanmaktadır. Aslında pekte göz önünde olmayan bardak içi farklı bir tercih olacaktır. Bu işlem için kullanılan porselen boyama kalemleri, yiyeceklere temas edebilen maddeden üretildiği için sağlığı olumsuz etkileyecek durumlara yol açmaz. Bu yüzden gönül rahatlığıyla su bazlı porselen boyaları bardak içinde de kullanılabilir.

kupa bardak boyama

Bardak dışına göre iç kısmı boyamak daha zahmetli olacaktır. Ancak istediğiniz deseni tasarladığınız şekilde yüzeye dikkatli bir şekilde aktarırsanız sorun yaşamazsınız. Desenlemeden önce bardağın iç kısmının kuru ve temiz olduğundan emin olun. Yarı transparan olan porselen boyası kuruduğu zaman parlaklığını yitirmeyecek ve rengini muhafaza edecektir.

Uyumlu Takım Bardaklar

kupa boyama

Bu boyama şekli teknik olarak diğer boyamalarla aynı olmakla beraber herhangi bir kupa ya da çay fincanı takımının tümüne uygulanabilecek bir tarzdır. Uyumlu takım bardaklar için bardak takımı üzerine uygulamak isterseniz seçtiğiniz motif ya da desenler farklı olsa bile birbirine uyumlu olarak seçilmelidir.

kupa bardak nasıl boyanır

Böylece bir bütünlük oluşturulmuş olacaktır. Hazırladığınız tüm takımı bir arada 160 derecede 30 dakika fırınlamanız yeterli olacaktır.

El Yapımı Yaldızlı Desenler

kupa bardak yapımı

Yaldızlı desenlerin tercih edildiği bardak boyamalarında özelikle dantel veya geometrik şekiller yer alıyor. Yaldızlı desenler daha çok bardağın ağız kısmında ve tabana yakın noktalarında tercih edilmekte. İstediğiniz motifi tercih ettikten sonra eğer kahve fincanına desenleme yapacaksanız bunu altlara da uygulayarak takım yapmanız güzel bir tercih olacaktır.

sevgili bardakları

Yaldızın yanı sıra gümüş renkte bu bardak boyama şeklinde kullanılabilir. İstediniz her motifi bardak üzerine taşıyabileceğiniz bu model için bir yaldızlı, su bazlı porselen kalemi ve porselen bardaklar edinmeniz yeterli olacaktır. Kendiniz ya da yakınınız için hazırlayabileceğiniz bu hediye bardaklar güzel bir tercih alternatifi olacaktır.

El Yapımı Harfli Kupa

kupa bardak boyama el yapımı

Sıradaki porselen bardak boyama fikrimiz kupalar üzerine uygulayabileceğiniz bir harf boyama tekniği. Harfli kupa tekniğini uygularken kırtasiye tarzı yapıştırmalı harflerden yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır. İstediğiniz harfi kırtasiyeden çıkartma şeklinde temin edin. Sonrasından daha önceden hazırladığınız beyaz bir kupa ve rengârenk porselen kalemleriyle işe koyulabilirsiniz. Öncelikle harfin yer almasını istediğiniz tarafı seçin ve bir bez yardımıyla iyice silin. Sonrasında dikkatlice harf çıkartmasını porselen yüzeye yapıştırın. Daha sonra harfin etrafını istediğiniz şekilde noktalama yaparak renklendirin. Noktalama işleminin bitmesiyle ve boyamanın kurumasıyla dikkatli bir şekilde çıkartmayı sökerek fırınlama işlemine geçin. Fırınlamanın bitmesiyle de kupanız son şeklini alacaktır.

kupa bardak modelleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.