sadsad x
asdasd
Etkileyici El Yapımı Doğum Günü Hediyeleri

Etkileyici El Yapımı Doğum Günü Hediyeleri

25 Temmuz 2017

Doğum günleri hepimiz için en önemli günlerden biridir. Doğum günümüzü yakınlarımızla en güzel şekilde geçirmek isteriz. Ayrıca bu özel günde hediyelerde önemli bir yer tutar. Bu kapsamda yakınlarımıza hediye edeceğimiz el yapımı hediyeler onları daha mutlu edecek ve onlar için unutulmaz olacaktır. Doğum günü hediyesi deyince akla gelen hazır hediyelerin aksine el yapımı hediyeler daha farklı seçenekler olacak ve hediye ettiğiniz kişiyi şaşırtacaktır. Ayrıca el yapımı bir doğum günü hediyesi diğer hediyelerden farklı olarak daha değerli olacaktır. Bu yüzden sizde sevdiklerinizin doğum günlerinde el yapımı hediye fikirleri tercih edebilirsiniz. Kendi emeğinizle hazırlayacağınız doğum günü için el yapımı hediye seçeneklerini çocuğunuz, kardeşiniz, anneniz ya da babanız için hazırlayabilirsiniz. Bunun için yazımızın devamındaki hediye fikirlerini hediye inceleyebilirsiniz.

Balonlu Doğum Günü Tebrik Kartı

Etkileyici el yapımı doğum günü hediyeleri
İlk fikrimiz bir tebrik kartı. Ancak bilinen kartlardan farklı olarak daha renkli ve tamamen el yapımı olacak. Bu kartı kendi hazırlayacağımız kartondan renkli balonlarla süsleyeceğiz. Böylelikle daha güzel bir görünüme sahip olacak. Bu kartı hazırlamak ise oldukça kolay olacaktır. Öncelikle farklı renklerde fon kartonları edinmeniz gerekiyor. Ayrıca ip, yapıştırıcı ve doğum günü notumuzu yazacağımız bir şeride de ihtiyacımız olacak. 

doğum günü kartları

Daha sonra hazırlama işlemine geçebiliriz. Öncelikle siyah ya da gri bir kartonu ikiye katlayın ve istediğiniz tebrik kartı boyutuna getirin. Bu karton isteğe göre desenli de olabilir. Sonrasında seçtiğiniz renkli fon kartonlarının üzerine balonlar çizin ve kesin. Kestiğiniz balonları muntazam bir şekilde siyah tebrik kartının üzerine yapıştırın. Daha sonra ipleri balonların alt kısmından kartın altına kadar yapıştırarak sabitleyin. En son doğum günü notunuzu, yazdığınız şeridin alt kısmına yapıştırın. Bu şeridi hazır olarak satılanlardan da alabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasıyla balonlu doğum günü tebrik kartı hazır hale gelecektir.

Harfli ve Taşlı Bileklik

El Yapımı Harfli ve Taşlı Bileklik

Harfli ve taşlı bileklik kullanımı ve görseliyle çok güzel bir el yapımı doğum günü hediyesi. Doğum günü olan yakınınızın isminin baş harfini bilekliğin üzerine taşımanızla, daha özel bir hediye hazırlamış olacaksınız. Ayrıca bilekliğin üzerinde yer alacak olan diğer bir süste de aksesuar olarak kullanılan bir taş olacak. Bu taşı da farklı yapıdaki ve renkteki şifalı taşlardan seçebilirsiniz. Böylece daha farklı bir hediye oluşturmuş olacaksınız. Harfli ve taşlı bileklik hazırlamak oldukça zahmetsiz olacaktır. Bu hediye için öncelikle bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu malzemeler; zincir, istediğiniz bir taş, harfli metal bir aksesuar, takı yapımında kullanılan metal tel. Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz. İlk önce taşınızın etrafından birkaç kez teli geçirin. Daha sonra telin uçlarını zincire sabitleyin. Zincirin iki ucunun uzunluğunu bilek genişliğince ayarlayarak kesin. Kullanım kolaylığı için ucuna çengel uçlu bir aparat takabilirsiniz. Sonrasında hazırladığınız harfli aksesuarı taşın yanına gelecek şekilde zincir üzerine monte edin. Böylelikle bilekliğiniz son halini almış olacaktır. Doğum günü hediyeniz artık sahibine verilmek üzere hazır.

Telefon Şarj Aleti Aparatı

el yapımı doğum günü hediyeleri

Sıradaki hediyemiz hem çok işlevli hem de oldukça ilginç bir hediye olacak. Ancak doğum günü hediyesi olarak vereceğiniz kişiyi çok mutlu edeceği kesin. Çünkü işlevi itibariyle oldukça kullanışlı ve işine yarayacak bir hediye. Bu hediyeye sahip olan kişi telefonunu şarj ederken koyacak yer aramayacak ve çok büyük bir kolaylığa sahip olacak. Ayrıca bu hediyenin hazırlanması da bir o kadar kolay ve pratik. Bu hediye için temel dikiş bilgisine sahip olmanız yetecektir. 

İyi Ki Doğdun Konsept Hediye Kutusu

Sonrasında hediyenizi hazırlamak için dikdörtgen bir kumaşa ihtiyacımız olacak. Bu kumaşın bir tarafını oval bir şekilde kesin ve prize gelen tarafı oluşturun. Ayrıca prizin takılacağı yer için daire şeklinde bir parçayı kesmeniz gerekiyor. Sonrasında buranın etrafına ve kumaşın tümünün etrafını dikiş veya biye ile temizlemeniz gerekecek. Böylelikle hediyeniz daha muntazam bir görüntüye sahip olacak. Son olarak telefonu koyacağınız kısmın ağız kısmını da dikince telefon şarj aleti aparatı hazır olacaktır.

El Yapımı Ev Babeti

bayana el yapımı doğum günü hediyesi

Sıradaki el yapımı hediye fikrimiz bir örgü hediye. Özellikle soğuk kış günlerinde sizi sıcacık tutacak olan bu fikrimiz görünüşüyle de oldukça şık. Ancak bu hediyeyi hazırlayabilmek için öncelikle temel örgü bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında bu hediyeyi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Babetimiz örülüşü itibariyle kolay bir modele sahip. Sadece sık iğne denilen bir teknikle örülebilecek bu model bir günde örebileceğiniz bir kolaylığa sahip. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler sadece istenilen renkte örgü ipi ve ipe uygun kalınlıkta bir adet örgü tığı. Ev babeti örmek için öncelikle taban kısmından oluşturulması gerekiyor. Taban kısmını uygun büyüklükte ördükten sonra kenarlarından yukarı doğru dairesel bir şekilde örmeye başlıyoruz. Belli bir sıradan sonra eksiltme işlemi uygulayarak daraltma yapıyoruz. Böylece babetimizin ayağımızı sarmasını sağlamış oluyoruz. Yeterli yüksekliğe ulaştıktan sonra örme işlemini sonlandırabiliriz. Eğer babetinize bir süsleme uygulamak istiyorsanız bunun için ek bir parça örerek babetin ön kısmına monte edebilirsiniz. Böylece farklı bir tasarım ev babeti hazırlamış olursunuz. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasıyla doğum günü hediyeniz hazır olacaktır.

El Emeği Aksesuar Çantası

el yapımı aksesuar çantası

Aksesuar çantası, farklı bir doğum günü hediyesi arayanlar için güzel bir seçenek. Zira yakınınıza hediye edeceğiniz bu aksesuar onun çok işine yaracaktır. Bu aksesuar çantası: şarj aletleri, telefon aksesuarları ve bağlantı kablolarını muhafaza etmek için kullanılabiliyor. Bu özellikleri nedeniyle hediye, oldukça işlevli bir kullanıma sahip diyebiliriz.

el yapımı doğum günü hediyesi

Aksesuar çantasını hazırlamaksa kolay işlem aşamalarından oluşuyor. Bunun için basit dikiş bilgisi sahip olmanız yeterli olacaktır. Öncelikle dikdörtgen şeklinde bir kumaş keserek aksesuar çantasını oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra iç kısmına aynı ölçüde bir kumaş daha kesmelisiniz. Ayrıca kumaşın üzerine malzemeleri yerleştirmek için yerleştirdiğiniz iki şeridin araları da dikerek aralarda aksesuar konulacak alanlar oluşturabilirsiniz. Bunun dışında birde cüzdan şeklinde bir alan oluşturmamız gerekiyor.

ev yapımı aksesuar çantası

Yine bunun içinde aynı kumaşla bir küçük cüzdan dikiyoruz. Bunu da aksesuar çantamızın bir kenarına yerleştirip ip yardımı ile sabitliyoruz. Daha sonra sarılarak kapanacak bir hal alan aksesuar çantasının ağız kısmını tutturmak için bir aparat kullanıyoruz. Bu işleminde tamamlanmasıyla beraber bir doğum günü hediyesi olan aksesuar çantası son halini alacaktır.

Ponpon Süslemeli Yastık

ponpon süslemeli yastık

Sıradaki hediye fikrimiz bir dekorasyon hediye fikri. Bu hediyenin hazırlaması keyifli olduğu kadar görüntüsü de çok şık olacaktır. Bu bakımdan yakınınıza doğum gününde evini güzelleştirecek farklı bir hediye verebilirsiniz.

Doğum Günün Kutlu Olsun Sevgilim Kitabı

Bu hediye hem bir dekorasyon eşyası olacak hem de her kullandığında sizi hatırlayacaktır. Ponpon süslemeli yastık yapımına geçecek olursak öncelikle bir hazır yastık edinip onu sizin yaptığınız ponponlarla süsleyebilirsiniz. Ya da kendi diktiğiniz yastık kılıflarına bu işlemi uygulayabilirsiniz.

el emeği ile doğum günü hediyesi yapımı

Ancak ponponları sizin dizayn edeceğiniz şekilde bir kırlent ya da yastığa monte etmeniz hediyeyi özel bir hale getirecektir. Özellikle ponponların, yastıkların farklı yerlerinde ve farklı şekillerde kullanılması değişik görünümlere kavuşmanıza sağlar. Ponpon hazırlama işlemi için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Sizin istediğiniz herhangi bir işlemle ponponlarınızı hazırlayabilir son haline getirebilirsiniz. Hazırladığınız ponponları yastıklara istediğiniz bir düzene göre dikmenizle beraber rengârenk dekoratif yastıklar doğum günü olan yakınınız için hazır olacaktır.

Keçeyle Tişört Süsleme

bayana el yapımı doğum günü hediyesi

Herhangi bir bluzu keçeyle süsleyerek daha renkli bir tasarım elde edebileceğimiz bu hediye fikri oldukça şık bir tercih. Sıradan bir bluzu bu süsleme tekniği ile özel bir hale getirebilir doğum günü için yakınınıza hediye edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece hediyeyi vereceğiniz kişinin bedenine uygun bir bluz edinmek. Sonrasında süsleme işlemi için uygun renklerde alacağınız keçelere şekil vermeniz yeterli olacaktır. Bunlar çiçek, kalp ya da kalp gibi farklı şekiller olabilir.

el yapımı tişört süsleme

Şekillerini istediğiniz oluşturduğunuz keçeleri kesin ve bir düzen çerçevesinde bluzun üzerine yerleştirin. Şekilli keçeleri hazırladıktan sonra kumaşlara uygun yapıştırıcı ile yapıştırabilir ya da dikerek bluz üzerine sabitleyebilirsiniz. Bu süslemeleri bluzun yaka kısmına yapabileceğiniz gibi kol ağızları ya da göğüs kısmına yapmak mümkün. Bu tamamen sizin tasarımınıza kalmış. Sonrasında keçeyle bluz süsleme tekniği ile hazırladığınız hediyeniz sahibine verilmek üzere hazır olacaktır.

EL Yapımı Kolay Bayan Çantası

el yapımı bayan çantası

Bu hediye fikrimizle doğum günü olan yakınınıza bir çanta hediye edebilir daha önemlisi bunu kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Hazır aldığınız çantaları aratmayacak bu çanta çok hoş bir doğum günü hediyesi olacaktır. Ayrıca bu hediyeyi hazırlamak sizin için çok zahmetsiz olacaktır. Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra kolaylıkla hazırlanabilecek bu hediye için lazım olacak şeyler çanta kullanımına uygun bir kumaş ya da deri türü bir malzeme. Çantamızı süslemek ve kapağının açılması için kullanacağımız bir kemer. (Bu kemer kullanmadığınız bir kıyafetinizin kemeri olabilir. Böylelikle geri dönüşümde sağlamış olursunuz.) Bunların dışında bir de kullanacağınız malzemeyi uygun bir yapıştırıcı kullanmanız gerecek.

Doğum Günü Temalı Kupa Bardak

Böylelikle kolay çanta yapımı için hazırlama safhasına geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle istediğiniz boyutlarda kumaşınızı kesin. Sonrasında çantanın yan taraflarını oluşturacak kısımları katlayın ve yapıştırın. Yapıştırma işlemi sonrasında mandallar yardımıyla iyice sıkıştırabilir daha iyi yapışmasını sağlayabilirsiniz. İyice kuruduktan sonra çantanın kapak kısmını kapatın ve üzerine kemeri geçirin. Kemerin çantanın arka tarafına gelen kısmını yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın ve daha iyi yapışması için üzerine ağırlık koyun. Yeterince kuruduktan sonra çantanın ön kısmını kemer yardımıyla kapatın. Böylelikle çantanız kullanıma hazır hale gelecektir.

Deri Malzeme İle Kolye Yapımı

el yapımı kitap kolye

Güzel bir doğum günü hediyesi seçeneği olan deri malzeme ile kolye yapımı kolayca hazırlanabilecek bir hediye. Bu hediye defter görünümünde farklı bir kolye tasarıma sahip. Hediye edeceğiniz kişi tarafından oldukça beğenilecek bu doğum günü hediyesi tamamen el yapımı. Dış kısmı kitap şeklinde kesilen deri malzemeden oluşan bu kolyenin içine ise beyaz bir kumaş yerleştiriliyor.

el yapımı deri kitap kolye

Deri ile içindeki kumaşı birbirine sabitleme işlemini ise yapıştırıcı ile yapabilirsiniz. Bunun dışında kolyenin üzerine çeşitli süslemelerde yapılabilir. Bu işlem iple süsleme ya da çeşitli aksesuarları üzerine ekleyerek tasarlanmaktadır.

el yapımı kolye kitap

Sonrasında kitap şeklindeki kolyenizin üst kısmına kolye zinciri takmak için bir halka eklemeniz gerekiyor. Kolye zincirini bu halkadan geçirerek deri kolyeyi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Tüm bu hazırlama aşamalarını tamamladıktan sonra hediyenizi uygun bir hediye kutusu içine koyarak sahibine verebilirsiniz.

Boyama İle Saksı Tasarlama

el yapımı saksı

Sıradaki hediye seçeneğimiz hediyelik saksı çiçeklerini farklı bir tasarımla el yapımı hediye haline getirmekle hazırlanıyor. Çünkü herhangi bir saksı boyanarak oldukça değişik bir görünüme bürünebiliyor. Saksılarınızı düz renkte ya da desenli bir şekilde boyayarak bulundukları ortamlara uygun hale getirebilirsiniz. Bunu doğum günü hediyesine uygun bir görünüme getirmekte mümkün. Hediye edeceğiniz bir saksı bitkisini bu yöntemle daha gösterişli ve özel bir tasarıma büründürebilirsiniz. Boyama ile saksı tasarlama hediyeniz için önce bir boyama stili belirlemeniz gerekiyor. Bunu belirledikten sonra uygun renkteki boyaları seçin ve işe koyulun. Ayrıca boyama işlemi yapacağınız saksı yüzeyinin boyama işlemine uygun bir malzeme olmasına da özen gösterin.

el yapımı doğum günü hediyeleri

Bu nedenle özellikle toprak saksı seçebilirsiniz. Toprak saksı boyayı yüzeyde daha iyi tutacaktır. Daha sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Boyama işleminin bitmesiyle yeterince kuruması için bekleyin. Sonrasında isterseniz saksınızı bir hediye kâğıdı ile sarabilir üzerine bir doğum günü notu iliştirebilirsiniz. Böylelikle hediyenizi son halini alacaktır.

Doğum Günü Tablosu

el yapımı doğum günü tablosu

Sıradaki hediyemiz doğum günü olan yakınınız için özel bir hediye olacak. Bu hediye ile doğum günü olan yakınınızın hem doğum gününü kutlamış olacaksınız hem de ona kendinizi hatırlatmış olacaksınız. Çünkü bu hediye içerisinde sizin ve yakınınızın resmini içeriyor. Ayrıca adım attığı yeni yaşını simgeleyen rakamı ve onun için hazırladığınız doğum günü mesajını da içermekte. Hazırlayacağınız bu el yapımı tablo için biraz özenmeniz yeterli olacaktır. Tabloyu hazırlamak için öncelikle bir kafesli tabloya ihtiyacınız olacak. Bunu hazırladıktan sonra gerekli fotoğraf, süsleme malzemesi ve yazı içeren notunuzu hazırlayabilirsiniz. Daha sonraki aşamada, öncelikle resminizi yapıştırıcı yardımı ile tablonun bir köşesine yapıştırın. Hemen yanına yakınınızın yaşını simgeleyen rakamı yerleştirin ve onu da yapıştırın. Sonrasında kalan süsleme ve yazıları kendi isteğinize göre yerleştirip yapıştırabilirsiniz. Böylece bu özel doğum günü tablosu hazır hale gelecektir.

Somon Aksesuarlı Bileklik

el yapımı doğum günü hediyesi

Sıradaki hediye fikrimiz farklı hediye fikirlerimizden biri. Zira bu hediye tamir işlerinde kullanılan somon yardımıyla hazırlanıyor. Aynı zamanda bu somon, bilekliğin daha şık bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Hazırlanması oldukça kolay olan bu bilekliğin hazırlanması da oldukça kolay. Bilekliği hazırlamak için öncelikle somonlara ihtiyacınız olacak. Bunun yanı sıra bu somonlara uyum sağlayacak renkte bir ipte gerekecek. Ancak bu ipin somonun yanında çok ince duracak bir ip olmaması gerekiyor. Böylelikle bileklik hazırlanınca daha uyumlu bir görünüm elde edilecektir. Sonrasında örme işlemine geçebilirsiniz. Örme işleminde ipinizi iki kat kullanmanız gerekecek. Buna göre ipinizi ayarlamalısınız.

harfli çerçeve

Sonrasında örmeye başlayacağınız noktayı bir bant ya da tutaç yardımıyla sabitleyin ve örmeye başlayın. Örme işlemini istediğiniz bir tekniğe göre ya da resimde verdiğimiz aşamalara uyarak yapabilirsiniz. Bileklik tamamlanınca ucundan bir miktar ip bırakmayı unutmayın. Böylece somon aksesuarlı bileklik kolaylıkla kola takılabilir. Sonrasında hazır duruma gelen hediyenizi bir kutuya koyup sahibine verebilirsiniz.

Kalp Şekilli Doğum Günü Zarfı

sevgiliye el yapımı doğum günü hediyesi

Son hediye fikrimiz kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir tebrik kartı ve aynı zamanda şekilli bir zarf. Tamamen el yapımı olarak hazırlayabileceğiniz kalp şekilli doğum günü zarfı, bir tebrik kartı iken katlanınca bir zarf haline geliyor. Bu hediyenin hazırlanması ise çok basit bir şekilde tamamlanabiliyor. Öncelikle kalp şeklinde bir kalın kâğıt kesin.

el yapımı doğum günü hediyesi sevgiliye

Bunun bir tarafını istediğiniz renkte bir kalem yardımıyla süsleyebilirsiniz. Böylelikle bu kısmı dışta kalacağı için daha güzel görünecektir. Sonrasında diğer kısmına istediğiniz bir doğum günü notunu yazın ya da süslemeler yapın.

el yapımı doğum günü hediyeleri sevgili için

Daha sonra kartı sağdan ve soldan, sonra da üstten katlayın. Son olarak bir ip yardımıyla kartınızı sarın ve ucuna bir kalp şekilli aksesuar ekleyin.

bayana doğum günü hediyesi

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.