sadsad x
asdasd
İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

15 Nisan 2020

İskambil kâğıtları hakkında bilinmeyenler insanların her zaman ilgisini çekmiştir. Maça, sinek, karo ve kupa olmak üzere 2 siyah 2 kırmızı renk gruplarından oluşmaktadır. Bu iskambil kartları fal, oyun ve illüzyon gösterileri gibi pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. İskambil kartlarının Çin’de 10 yüzyılda ortaya çıktığı iddia edilmektedir. Ancak kesin bir bilgi değildir.

İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

Kağıttan yapıldığı için herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. İskambil kâğıtlarına ilişkin bir başka tahmin ise Avrupa’ya Marco Polo tarafından 13. yüzyılda getirildiği iddiası. Bir başka iddia da Hindistan veya Arabistan’dan geldiğidir. İskambil kağıtlarına ilişkin kesin olarak bilinen tek şey ise bugünkü şekilleriyle 14. yüzyılda Fransa’da ortaya çıktıklarıdır. Peki, iskambil kağıtları hangi sisteme göre hazırlanmıştır? Nasıl bir anlamı var? Bunları hiç düşündünüz mü?

Mızrak Ucu Ne İfade Ediyordu?

İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

Eski çağlardan bu yana kullanılan İskambil kağıtları hakkında ilginç bilgiler bulunmaktadır. 52 kartlık bir desteden oluşan bu oyun kağıtlarında 4 adet simge vardır. Bunlar kupa, karo, maça ve sinektir. Günümüzdeki kullanım şekliyle 14. yüzyıl Fransa’sında ortaya çıkan bu semboller ülkedeki dört sınıfı temsil etmekteydi. Çünkü o dönemlerde insanlar sınıflara ayrılmaktaydı ve ayrıcalıkları değişmekteydi.

erkek için hediye

Bu kartlardaki sembollerden birisi olan kırmızı renkteki kupa asilleri ve kiliseyi temsil etmekteydi. Temsil ettiği sınıfa uygun olarak kalkanı andıran bir şekli bulunmaktadır.Adeta bir mızrak ucunu andıran şekliyle günümüze kadar ulaşan Maça ise orduyu temsil ediyordu.

Tılsımlı İnsanları Hangi Sembol İfade Ediyordu?

İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

İskambil kağıtlarına dair bilgiler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Serinin üçüncü simgesi olarak ele alınan karo ise orta sınıfı temsil ediyordu. Bunun sebebi de ticari deniz işletmelerinin eşkenar dörtken kiremitleri olarak ifade edilmekte. Fransızlar karoya ‘Carreau’, İngilizler ise elmas anlamına gelen ‘Diamond’ kelimesini kullanmaktadırlar. Serinin son simgesi olan sinek ise, köylü sınıfını temsil etmekteydi. Bu kartın simgesi yonca yaprağına benzemekte. Başka bir söylentiye göre ise iskambil kağıtlarındaki simgelerin tarot kartlarındaki simgelerden geldiğidir. Kupaların tarottaki kupa simgesinden, maçaların kılıçlardan, karoların tılsımlı olduğuna inanılan insanlardan ve sineklerin ise tarottaki asalardan yola çıkılarak tasarlandığı iddiası da mevcuttur.

Papazlar Tarihi Kişilikleri mi Simgeliyordu?

İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

İskambil kağıtlarıyla ilgili ilginç bilgiler arasında yer alan bir başka ifade de 4 simgede bulunan papazların tarihi kişileri simgelemesidir. İskambil kağıtlarının dizilimi ise 2’den başlayarak 10’a kadar ilerlemesi şeklindedir. Bunun yanı sıra papaz, kız, bacak ve as vardır. Bizim papaz olarak ifade ettiğimiz kartın adı İngilizce’de kral anlamına gelen King’dir. Bunun yanı sıra yine bizim kız diye ifade ettiğimiz kart ise kraliçe anlamına gelen Queen’dir. Aynı zamanda Bizim bacak ya da vale olarak ifade ettiğimiz kart ise düzenbaz anlamına gelen Knave’dir. Ancak günümüzde Jack ifadesinin kullanımının artmasıyla bu da değişmiştir.

Joker Ya Gerçekten Soytarı Değilse?

İskambil Kağıtları Hakkında Bilinmeyenler

İskambil kağıtlarının ilginç özellikleri arasında bu kart destesinde bir de Joker adıyla bildiğimiz bir figürün olmasıdır. Soytarı kelimesinden türeyen bu sözcük ‘Joculator’ sözcüğünden türetilmiş olmasıyla dikkat çekmektedir. Çoğu oyunda kullanılan bu joker kartı aslında bir tür ayrıcalık anlamına gelmektedir. Olmayan bir kartın yerine koyulabilen bunun yanı sıra bu kartla biten oyunlarda katlanan bir puan gibi avantajlar sağlamaktadır. Ancak jokerin bilinenin aksine çok farklı yönleri de bulunmaktadır. Orta Çağ tiyatrosundaki Jester ile özdeşleşen bir karttır. Soytarı ve aptal gibi görünür ancak o tam bir kurnazdır. Bunun yanı sıra bu kartın cinsiyeti yoktur.

erkeğe hediye fikirleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.