sadsad x
asdasd
Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

15 Nisan 2020

Kediler hakkında bilinmeyenler her zaman merak konusu olmayı sürdürecek bir konudur. Birlikte yaşadığımız bu patili dostlarımızın çoğu zaman ne demeye çalıştığını asla anlayamayız. Çünkü sadece miyavlayabiliyorlar! Tüm bunların yanı sıra kediler hakkında bilinmeyen ilginç durumlar da bulunmaktadır. Minik dostlarımızın hala anlayamadığımız türlü huyları vardır. Bunlara masanın üzerinde duran eşyaları aşağıya atması da dahildir. Bundan yaklaşık 4000 yıl önce evcilleştirilen bu sevimli yaratıklar hakkında neler biliyorsunuz? İşte sizler için birkaç eğlenceli ve sıra dışı bilgi.

Dişi Kediler Sağ Pati Kullanımında İyidir

kediler hakkında merak edilenler

Kediler arasında da sağ ve sol pati kavramı bulunmaktadır. Dişi kediler sağ pati, erkek kediler sol pati kullanımında daha iyidirler. Bunların yanı sıra kedi sahiplerinin yüzde 17’sinin üniversite mezunu olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardan bir tanesidir. Bir diğer öne çıkan bilgi ise kedi sahibi erkeklerin aşk adamı olduklarıdır. Evet, yanlış duymadınız! Kedisi olan bir erkekle ilişki yaşıyorsanız bilin ki oldukça duygu yüklü bir erkekle birliktesinizdir.

Beyin Yapıları İnsanlarınkine Benzer

kediler hakkında merak edilenler

Kedilerin beyin yapısı insanınkine çok benzemektedir. Onlar da insanlar gibi sevgilerini göstermek isterler. Bunu da kafalarını sürterek yaparlar. Ailurophilia ev kedisi anlamına gelmektedir. Bu kelime Yunanca’dan gelmiştir. Ev kedisi ve arkadaşlık kelimelerinin birleşimiyle kedi sevgisi kavramı ortaya çıkmıştır.

Süt Kediler İçin Çok Zararlıdır

kediler hakkında merak edilenler

Kediler hakkında ilginç bilgiler arasında bir de kedi sahibi olan kişilerin kalp krizi veya felç geçirme ihtimalleri, kedisi olmayanlara göre daha düşük olduğu tespit edilen bir başka gerçekliktir. Bunun yanı sıra kedilerin IQ seviyeleri köpeklerinkinden daha düşük olmasına rağmen problem çözme yetenekleriyle köpeklerden üstündürler. Kedilerin beslenme şekilleri de çok önemlidir. Örneğin süt kediler için çok zararlıdır ve asla verilmemelidir. Aynı zamanda çiğ balık da verilmemelidir. Bunun yanı sıra kedilerle ilgili az bilinen bir bilgi de kedi kapısını Newton’un bulduğudur.

Kedi Gurultusu İyileştiriyor

kediler hakkında merak edilenler

Kedi gurultusu iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kedinizin sinirli ya da mutlu olduğunun da göstergesidir. Şaşırtıcı olan nokta ise kedi gurultusuyla kırık ve çatlak kemiklerin daha hızlı iyileştiği gözlemlenmiştir. Kedilerin herkes tarafından bilinen özelliği ise hayatlarının yüzde yetmişini uyuyarak geçirdikleridir. Kediler ortalama yüz farklı ses çıkarabilirler.

kedi isim künyesi

Kedilere dair bilgiler arasında bu en yaygınıdır. Köpeklerde ise bu sayı 10’dur. Aynı zamanda dünyanın en büyük kedisi 1 metre 23 santimetredir. Aynı zamanda kediler miyavlayarak insanlara istediklerini yaptırabilmektedir.

Kulak Çevrelerinde 20 Adet Kas Bulunmaktadır

kediler hakkında merak edilenler

Kedilerle ilgili ilginç bilgiler arasında bir de kulakları çevresinde 20 adet kas olduğudur. Kulaklarını rahatça oynatabilmelerinin sebebi budur.  Youtube paylaşım sitesine eklenen en eski tarihli video ise 1894 yılına aittir. Bu videoda kediler görülmektedir. Bunun yanı sıra kedilerle ilgili ilginç bir bilgi daha var. Kedi sahiplerinin çoğu kedilerinin akıl okuduğu konusunda hemfikir olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Yetişkin kedilerin 30 adet dişi bulunmaktadır. Kedilerin burunları aynı insanların parmak izi gibi tektir.  Kedilerin ilginç özellikleri olduğu gibi komik olayların da başrolünde olmaktadırlar. Örneğin Stubbs isimli bir kedi Alaska’nın Talkeetna şehrinin fahri belediye başkanlığını 15 yıl boyunca yürütmüştür. Bir başka başkalık yapan kedi de Meksika’da yaşamıştır.

Arka Patilerinde Beş Parmak Vardır

kediler hakkında merak edilenler

Kedilerle ilgili bir başka bilgi ise kediler sahiplerine bir şey söylemek için kakalarının üzerini örtmezler. Bu da onların mesaj verme biçimidir. Kedilerin ön patilerinde beş parmak varken arka patilerinde de dört parmak bulunmaktadır. Kedilerin bir başka huyu ise insan kokusunu silmek için tüylerini yaladıklarıdır. Bir efsaneye göre de kediler Nuh Tufanı esnasında yaratılmıştır. Bunun yanı sıra kedilerin beyinlerinde bir akıllı cihazdan daha fazla bilgi saklanabilmektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.