sadsad x
asdasd
Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

15 Nisan 2020

Köpekler hakkında bilinmeyenler insanlık tarihi açısından hep merak konusu olmuştur. İlk evcilleştirilen türler olması nedeniyle insanlara olan bağlılıkları bilinmektedir. Bu hayvan türleri keskin koku alma ve gelişmiş bir işitme kabiliyetine sahiptirler. Aynı zamanda etçil bir türdür. Köpekler hakkında bilinen ilk şey ise insanlarla iyi anlaşıyor olmalarıdır. Aynı zamanda köpeklerin IQ’su kedilere oranla daha yüksektir.

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Köpekler ilk evcilleştirilen tür oldukları için dünyaya gelir gelmez insanlarla iletişim kurabilme yeteneğine sahiptir. Hatta başka bir canlı türü yoktur. Köpekler sizin yakınlık göstermenizi beklemeden sizi benimserler. Kokuları oldukça gelişmiş olan bu canlılar sahiplerinin kokusunu benimseyerek tanırlar. Köpeklerin dikkat çeken bir başka özelliği ise sadece sahiplerinin eşyalarında uyumalarıdır.

köpek isim künyesi

Bunun sebebi de sahiplerinin kokularını benimsiyor oluşlarıdır. Annesinden yeni ayrılan bir köpek hemen bir insanı kendisine yakın görebilmektedir. Ancak travmalı bir hayvan için bu geçerli değildir. Köpek eğitimi de dikkat çeken bir başka konudur. Bir insan köpeği eğitebildiği takdirde sadakat görmektedir. Köpeklerin iyi birer dost olmalarının yanı sıra koruma ve avcılık konusunda da yardımları alınmaktadır.

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Köpekler hakkında ilginç bilgiler de bulunmaktadır. Koku alma duyuları oldukça gelişmiş olan bu canlılar binlerce kokuyu birbirinden ayırt edebilmektedir. Köpekler kayıpları bulma konusunda da oldukça başarılıdırlar. Arama kurtarma çalışmalarında çoğu zaman köpeklerin başarılı işler çıkardıklarını görürüz. Ancak bu köpeklerin yetenekleri aldıkları özel eğitimler sonucunda gelişmektedir. Bu açıdan insanlara benzemektedirler. Eğitim ile becerilerini geliştiren bu köpekler aynı zamanda engelli bireylerin de en iyi dostudurlar.

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Ancak köpeklere dair bilgiler bunlarla sınırlı değildir. Köpeklerin bazı türleri soğuk bazı türleri ise sıcak iklim sevmektedir. Kızak çekme konusunda da hayli başarılı olan bu türler günde 150 kilometrelik yol yapabilmektedirler. Köpekler evcil ve vahşi olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Dünyanın her yerinde yaşamalarıyla da oldukça yaygın türlerdir. Ortalama olara 15 ile 20 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler.

Köpeklere Dair Bilgiler

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Köpek bakımı da önemli bir yer teşkil etmektedir. Köpeklerin tüyleri sık sık taranmalıdır. Bu sayede sağlıklı bir kürke sahip olurlar. Bunun yanı sıra köpek ve sahibi arasındaki bağ da artar. Ancak çok bilinen bir yanlış vardır. Köpeklerin kürklü oldukları için üşümeyecekleri düşünülür. Ancak onlar da aynı diğer canlılar gibi üşüyebilmektedirler. O yüzden dışarıda savunmasız bırakılmaması gereklidir. Küçük ırk köpeklerde ise bakım daha farklıdır. Bu ırkların mutlaka yardımcı bir kıyafete ihtiyaçları vardır.

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Köpeklerle ilgili ilginç bilgiler arasında öğrenme kabiliyetine ilişkin birkaç temel faktör bulunmaktadır. Köpeklere eğitim verilirken el hareketleri ve mimikler kullanılırsa daha hızlı öğrenmektedirler. Bunun yanı sıra köpeklerin tasması her zaman boyunlarında ve içerisinde kimlik bilgileri olmalıdır. Köpeklerle zaman geçirmek oldukça önemlidir. Geçirilen zaman arttıkça aradaki bağ da artmaktadır.

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Köpeklerin ilginç özellikleri de bulunmaktadır. Yavru köpekler dünyaya kör, sağır ve dişsiz olarak gözlerini açmaktadırlar. Bunun yanı sıra köpekler 2 yaşındaki bir insan yavrusunun zekasına sahip olmalarıyla insanları şaşırtmaktadırlar. Aynı zamanda köpekleri insanlardan üstün kılan bir diğer özellikleriyse koku duyusunda 100 bin kat daha ileride olmalarıdır. Aynı zamanda köpekler insanların ruh halinde yüzlerinden anlayabilen tek canlılardır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.