sadsad x
asdasd
Kavanoz Kapağından Bardak Altlığı Yapımı

Kavanoz Kapağından Bardak Altlığı Yapımı

20 Kasım 2018

Sevgililer Günü yaklaşırken, sevgilinize, eşinize ya da nişanlınıza özel bir hediye tasarlamak istiyor olabilirsiniz. İlişkilerde özel günlerde hediye yapmak ve el emeği bir hediye ile ilişkiye sevginizin gücünü katmak oldukça önemlidir. Hem sevgilinizi bu sayede fazlasıyla mutlu edebilir hem de onun el emeğine sahip bir hediye alarak kendisini özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu hediyeyi bir tek Sevgililer Günü hediyesi olarak değil, doğum günü ve diğer tüm özel günlerde verebileceğiniz bir hediye olarak da tasarlayabilirsiniz. 

NOT: Hediyenizin yapımına başlamadan önce ilk olarak 6.adımı okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü 6.adımın uygulanması mecburi olmamakla birlikte tercih edebileceğiniz bir aşamadır. Eğer renkli bir görünüm elde etmek isterseniz 6.adımı uygulamanız gerekiyor. Ayrıca 5. Adım öncesinden 6. Adımı gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Bu sebeple kavanoz kapağından bardak atlığı yapımına başlamadan önce tüm işlemlere göz atmanızda fayda var.

Gerekli Malzemeler:

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

• En az 3 adet kavanoz kapağı
• Kavanoz kapaklarını boyamak için beyaz renk sprey boya (dilerseniz istediğiniz rengi kullanabilirsiniz)
• Yazıcıdan çıkartılmış siyah beyaz veya renkli fotoğraflar
• Makas
• Kurşun kalem
• PVC sıvı tutkal
• Bir adet plastik bardak
• Tutkalı karıştırmak için herhangi bir aparat
• Çakmak

1. Adım: Fotoğraflarınızı Yazıcıdan Çıkartın

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

El yapımı hediye fikirleri içerisinde yer alan kavanozdan bardak altlığı yapımına, fotoğraflarımızı yazıcıdan çıkartarak başlıyoruz. Ne kadar bardak altlığı yapacaksanız o kadar fotoğraf çıkartmanız gerekiyor. Her fotoğraf bir bardak altlığı için kullanılacak. Ayrıca fotoğraflarınızın çıktısını almadan önce kavanoz kapaklarınızın boyutlarına uygunluğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer seçtiğiniz fotoğraf, kavanoz kapaklarınıza göre büyükse küçültebilir veya tam tersi olarak kavanoz kapaklarınıza göre çok küçük bir fotoğraf ise büyüterek ideal boyutları yakalayabilirsiniz.

hediye

fiyat

2. Adım: Fotoğraf Alanlarını Belirleyin

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

Bu aşamada kurşun kalem, makas ve kavanoz kapaklarını kullanacağız. Kavanoz kapaklarının boyutunda fotoğraflarınızı küçültmeniz gerekiyor. Bunun için yazıcıdan çıkartmış olduğunuz fotoğraflarınızdan, istediğiniz alanlara kavanoz kapağınızı yerleştirin ve etrafından kurşun kalem ile geçin. Kurşun kalem yardımıyla çizdiğiniz alanı makasla kesin.

3. Adım: PVC Sıvı Tutkalı Hazırlama

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

Bu aşamada elinizin PVC sıvı tutkala değmemesine dikkat edin. PVC sıvı tutkalı kutu üzerinde yazan talimata uygun bir şekilde hazırlayın. Hazırladığınız PVC sıvı tutkalın kurumaması için sürekli olarak herhangi bir aparat yardımıyla tutkalınızı karıştırın. 


4. Adım: PVC Sıvı Tutkalı Kapaklara Dökün

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

Her bir kavanoz kapağının içerisine hazırladığınız fotoğraflardan birini koyun. Eğer fotoğraf tam olarak sığmıyorsa makas yardımıyla bu alanları düzeltin. Fotoğrafınızı yamuk kesmemeye özen gösterin. Ardından her bir kapağa yaptığınız PVC sıvı tutkalı dökün. Bir yemek kaşığı yardımıyla tutkalınızı düzeltebilirsiniz. Bu işlemi her bir kavanoz kapağına uyguladıktan sonra kavanoz kapaklarınızın 5 dakika kadar kurumasını ve oturmasını bekleyin.5. Adım: PVC Tutkalı Kurutma

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

Kavanoz kapaklarına dökmüş olduğunuz PVC sıvı tutkalın iyice kuruması gerekiyor. Kurumadığı takdirde bardaklarınız kavanoz kapaklarına yapışabilir. Bu nedenle çakmak yardımıyla tutkalınızı kurutmaya çalışın. Çakmağı tutkalın üzerinde gezdirerek kurutma işlemi yapın. Aynı nokta üzerinde çakmağı uzun süre bekletmeyin. Dilerseniz çakmak kullanmadan da bir gece boyunca kapaklarınızın kurumasını bekleyebilirsiniz. Daha çabuk sonuç elde etmek isteyenler için çakmakla kurutma işlemini öneriyoruz. 


6. Adım: Süsleme

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

Bu aşama tamamen isteğe bağlı bir aşamadır. Satın almış olduğunuz sprey boyayla kavanoz kapaklarınızı boyama işlemi yapabilirsiniz. Kapakları PVC sıvı tutkal yardımıyla kaplamadan önce bu adımı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Dilerseniz kavanoz kapaklarınızın her birini dilediğiniz renk sprey boyayla boyayabilirsiniz.

kavanoz kapağından bardak altlığı yapımı

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.