sadsad x
asdasd
Kendin Yap Nikah Şekerleri

Kendin Yap Nikah Şekerleri

03 Şubat 2020

Nikâh şekeri modelleri arasında seçim yaparken hem farklı olması hem de uygun fiyatlı olmasına önem gösteririz. Nikâh şekeri yapımı için çeşitli organizasyon firmaları bulunsa da kendin yap projesi kapsamında evde kendi zevkinize göre tasarımlar yapma fikri kulağa pek de hoş gelmekte! Düğün ya da nikah merasimlerinin olmazsa olmazı nikah hediyesi ya da nikah şekerleri olmakta… Sizin için özel olan en önemli günden, sevdiklerinize bir hatıra bırakmak için yapabileceğiniz pek çok nikah şekeri önerisi bulunmakta. Eşinizin ve sizin adınızın yazdığı, o tarihi günden tatlı bir anı bırakmak çok kadar da zor değil! Birkaç farklı fikir ve malzeme ile hayalinizdeki el yapımı nikah şekerini oluşturabilirsiniz. O halde işe nasıl başlayacağınızı anlatalım!

1. Eğlenceli Bir Görünüm Yakalayın!

kendin yap nikah şekerleri

Öncelikle nikâh ya da düğün merasiminin nerede olacağını belirlemeniz gerekiyor. Basit nikâh şekeri modelleri arasında en çok tercih edilen ve renkli görüntüler veren yuvarlak şekerleri konseptinize dâhil edebilirsiniz! Bunun için büyük organizasyon firmalarına büyük ödemeler yapmanıza da gerek yok… İhtiyacınız olan tek şey, istediğiniz şekilde tercih edebileceğiniz jelatin kağıtlardan almak! Evet, o saydam minik şekerleme kâğıtlarından bahsediyoruz. Bu jelatin kağıtları külah şeklinde de olabilir kare şeklinde de… Jelatinleri aldıktan sonra geriye istediğiniz şekerlemeleri seçmeniz kalıyor. Bu şekerleri renkli drajeler olarak seçip, nikâhınızda rengarenk bir görünüm oluşturabilirsiniz. Pembe ya da mavi ya da karışık renklerde tercih edebilmeniz mümkün. Beyaz badem şekerleri nikâh törenlerinde en çok tercih edilen şeker olarak biliniyor. Siz de eğer bu şekilde bir tercih yapmak istiyorsanız ama klişe görünmekten de hoşlanmıyorsanız, küçük dokunuşlarla farklılık yaratabilmeniz elinizde! Jelatinlerin içerisine şekerleri doldurduktan sonra istediğiniz süslemeyi yapabilirsiniz. Bunun için renkli kurdelelerden ya da gelin konseptine uygun olan beyaz tüllerden faydalanabilirsiniz. Jelatinin içini doldurup ağzını bir ip ya da tel zımba yardımıyla kapattıktan sonra süsleme işlemine geçin. Küçük küçük kestiğiniz beyaz tülleri yapıştırıcı yardımıyla, bağladığınız kısma yakın bir şekilde tutturun. Tül dışında kurdele ya da renkli süsleme şeritlerini kullanarak da parti havası yaratabilirsiniz. Tercih tamamen sizin hayal gücünüze kalmış… Eşiniz ile sizin adınızın yanında nikah tarihinizi de hazırlamış olduğunuz nikah şekerlerinin üzerinde olması gerektiğini unutmayın. Bunun için bir matbaadan yapışkanlı kağıt siparişi verebilirsiniz. Kalp şeklinde renkli bir yazı o kadar hoş bir görüntüye sahip olacaksınız ki görenler, bu hazırlığı evde yapabildiğinize inanamayacak… Ev yapımı nikâh şekeri hazırlığı tamamlandı bile!

2. Kuru Çiçek Süslemeleriyle Minik Kartonlar

el yapımı nikah şekerleri

Evde yapabileceğiniz nikâh şekeri modelleri arasında küçük kartonları şekillendirmek de yer alıyor. Bunun için hazırlanmış kartonları kullanabileceğiniz gibi kendiniz de karton katlayarak, nikâh şekeri tasarımları oluşturabilmeniz mümkün. Hatta süslemek için gelin çiçeğinizin modelinde bir tasarım da oluşturabilirsiniz. Kulağa çok hoş geliyor öyle değil mi? O zaman başlayalım!

nikah hediyeleri

İlk olarak kartonları belirlemeniz gerekiyor. Bunun için nikah malzemeleri satan bir dükkandan ya da bir matbaadan yararlanabilirsiniz. Karton boyutlarının çok büyük olmamasına dikkat edin. Maksat tadımlık şekerler koymak değil mi? Davetli sayınıza göre biraz daha fazla hazırlık yapmanızda da fayda var. Malum, çocuklar şeker yemeye bayılıyor… Kartonları katlarken şekerleri içine koyun. Böylelikle iki iki uğraşmanız gerekmeyecek. Sıcak bir ortamda bırakmamanız, şekerlerin boyasının akmaması için önemli bir detay! Katlama işlemini bitirdikten sonra sıra en eğlenceli kısma geliyor. Süsleme! Bunun için çiçeklerinizi hazırlamış olmanız gerek. Çiçek seçiminizi kartonun boyutuna orantılı bir şekilde yapmalısınız. Çok büyük çiçekler pek de estetik durmayacaktır. Silikon tabancası ya da başka bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Çiçekleri alt kısmından tomurcuklarını bozmayacak şekilde saplarından makas yardımıyla ayırın. Renklerini belirlediğiniz çiçekleri kartonun üzerine yapıştırın. Sonrasında bir kurdele ya da hasır ip yardımıyla sabitleyin. Eşinizin ve sizin adınızın yazdığı minik kâğıtları delgeç yardımı ile delin ve iplerden geçirerek tasarımınızı tamamlayın. Nikâh şekeri yapımı işte bu kadar pratik!

3. Sevimli Metal Kutular

el yapımı nikah şekerleri

Nikâh şekeri tasarımları arasında metal kutular da oldukça rağbet görüyor. Sonrasında da takı kutusu olarak kullanılabilecek bu çok amaçlı kutular, tek kullanımlık olmadığından dolayı pek çok gelinin de tercihi oluyor. Siz de eğer nikah şekeri kutunuzun tek kullanımlık olmamasını istiyorsanız metal kutu tercihi tam da size göre!

kişiye özel nişan çikolatası

Nikah şekeri için istediğiniz kutuları kolaylıkla temin edebilirsiniz. Takı kutusu satan yerlerde bulabileceğiniz gibi, hediyelik eşya ya da düğün malzemeleri satılan yerlerden de kolaylıkla temin edebilirsiniz. Metal kutuların menteşeli olanlarının yanında komple açılan kapağa sahip olan pek çok seçeneği bulunuyor. Kalp ya da yuvarlak kutu şeklinde; tek renk ya da desenli olarak tercih edebilirsiniz. Süsleme mi nasıl olacak? Merak etmeyin onun için de çok güzel fikirlerimiz var! Kutunuzu ayarladıktan sonra nasıl bir konsept yakalamak istediğinize karar verin. Mesela bir yaz gelini olacaksanız kutunun üzerini süslemek için yapay sarmaşık dallarından yararlanabilirsiniz. Kutunun yüzde 30’unu kapsayacak şekilde bir tasarım düşünebilirsiniz. Böylelikle hep kutunun modeli kaybolmayacak hem de kendi fikrinizi yansıtabilmiş olacaksınız. Sarmaşığın üzerine top top sarı simler dökerek hanımeli görünümü verebilirsiniz. Yapacağınız nikâh şekeri modelleri ile ilgili önceden karar vermeniz, süsleme aşamasında hızlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Kutuların içerisine şeker koymadan önce minik kâğıt parçaları ya da kağıt çiçek yaprakları koyarak iç güzelliğini de sağlamanız mümkün! Hatta bu metal kutuların istiridye şeklinde olanlarını da kullanıp, farklı bir konsept yakalayabilirsiniz. Misafirleriniz onu açtığından içinden beyaz inciler gibi şekerlerin görünmesi güzel olmaz mı?

4. Çamaşır Mandalından Nikâh Şekeri Mi? O da ne?

el yapımı nikah şekerleri

Evet evet doğru anladınız. Bildiğiniz çamaşır mandalından düğün konsepti yaratmaktan bahsediyoruz! Ucuz nikah şekeri önerileri arasında bulunan bu marjinal fikir sizin de hoşunuza gitti değil mi? Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler çok kolay bir şekilde temin edebileceğiniz türden… Mandalları seçerken dikkat etmeniz gereken detay, onların tahtadan yapılmış olması… Eğer plastik olursa üzerini boyamanız oldukça zor olacaktır. Her mandalın bir kısmını damat gibi siyah renge diğer kısmını ise gelin gibi beyaz renge boyamanız gerekiyor. Mandalları boyama işlemini yaparken çıkmayan kalemleri kullanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Gelin ve damadın yüzlerini de çizdikten sonra sıra artık süslemede! Bunun için öncelikle beyaz dantele ihtiyacınız olacak. E tabi süslemelerin başyardımcısı olan silikon tabancasına da… Dantelleri küçük boyutlarda kestikten sonra gelinliğin etek kısmını oluşturabilirsiniz. Biraz da duvak olarak kullanmayı unutmayın! Duvaksız gelin olmaz öyle değil mi? Ucuz nikâh şekeri yaparken bu şekilde eğlenceli ve farklı bir tasarım yapma fikri kulağa hoş geliyor… Mandallı olan bu tasarımı, şekeri koyduğunuz bir kesecik ya da jelatin kâğıda tutturup misafirlerinize hediye edebilirsiniz. Mutluluklar dileriz…

5. Minik Şişeler…

kendin yap nikah şekerleri

Dekoratif şişeler, hemen hemen her özel günde kullanılan ürünler kapsamında. Bu durum da şişe modellerindeki farklılıkların oluşmasına sürekli yeni modeller çıkmasına olanak veriyor. Hal böyle olunca da gelin adayları nikâh şekeri için şişe kullanma fikrini benimsemiş oluyor. Biz de sizin için, evde yapabileceğiniz nikâh şekeri modelleri düşündük! Bu bahsettiğimiz şişeleri tahmin edebilirsiniz. Genellikle üstü mantar tıpalı ya da metalik kapaklı olan büyüklü küçüklü dekoratif cam şişeler… Uzunlu kısalı, kalpli, yuvarlak onlarca çeşidi bulunan bu şişeler arasında seçiminizi yapmanız sizi de zorlayabilir. Ancak burada önemli olan şişeyi nasıl süslemeyi düşündüğünüz! Farklı bir tasarım yaparak misafirlerinizin beğenisini toplamanız mümkün. O halde başlayalım!

kendin yap nikah şekerleri

Şişelerin seçimini cam olanlardan yapabileceğiniz gibi plastik olarak üretilmiş modeller arasından da yapabilirsiniz. Şişe seçimini yaptıktan sonra geriye şeker seçimi geliyor. Şekerler şişelerin içinde görüneceğinden dolayı renk seçimini düğün mekanının konseptine uygun yapmanız gerekir. mesela gold ve beyaz renklerin hakim olduğu bir konsept çalışılmışsa, şekerin renkleri ve şişenin süslemesi de bu şekilde olmalı. Yoksa göze hoş gözükmez öyle değil mi? Bu detaylar şık tasarımlar ortaya çıkarmak için önemli…  Şeker rengini ve modelini de seçtikten sonra sıra geldi süslemeye… Bunun için kağıt çiçeklerden yararlanabileceğiniz gibi kurdele ve renkli ipleri de seçebilirsiniz.

kendin yap nikah şekerleri

Bir matbaada sticker yaptırmanız da daha hoş bir seçim olacaktır. Nikâhın kimlere ait olduğu belli olsun değil mi? Şişenin üzerine kurdele ile fiyonk yapıp, nazar boncuğu ya da gelin damat motifli bir tasarım yapıştırabilirsiniz. Ev yapımı nikâh şekeri şişeleriniz işte hazır!

6. Eşya Görünümlü Karton Şekerler

kendin yap nikah şekerleri

Böyle duyunca kulağa değişik geliyor ama adı gerçekten de bu! Bir sürü eşyanın kartondan yapıldığını düşünün. Hatta bunu düşünmekle kalmayın içinde bir de gizli bir nikâh şekeri yeri hayal edin… Nikâh şekeri hediyesi olarak misafirlerinize bir sandık, bir sandalye verebilmeniz mümkün. E tabi bunlar kartondan yapılmış olacak gerçek değil! O zaman biz anlatalım siz de karar verin…

kişiye özel nişan tepsisi

Karton katlayarak nikâh şekeri yapımı aslında hem uygun fiyatlı hem de oldukça basit bir işlem. Bununla da kalmayıp alternatifi çok fazla. O kadar çeşit var ki bir anda kafanız karışıp bambaşka bir modele yönelebilirsiniz. Düğün ya da nikah törenleri için çeşitli malzemeler satan yerler, her yerde bulabileceğiniz türden. Eğer ki daha uyguna gelmesini istiyorsanız bir matbaa ile anlaşabilir ya da toptancılardan yararlanabilirsiniz. Sonuçta bu düğün işleri, çok masraf gerektiren işler… O yüzden en uygunu hangi seçenekse ona yönelmekte fayda var! Modelli karton katlama yaparak nikah şekerinizi dağıtmayı seçiyorsanız, çok da bir süsleme işlemi yapmanıza gerek yok. Çünkü zaten kendini belli eden ve dikkat çekici bir seçim yapmış olacaksınız. Yine de kendinizden bir şeyler katmak isterseniz, simli kurdelelerden ya da renkli iplerden faydalanabilirsiniz. Kolayca yaptınız ve bitti… Bir Kahveye hayır demezsiniz sanki?

7. Cam Görünümü Plastik Kutu

kendin yap nikah şekerleri

Pamuk prenses misali cam gibi bir kutuda şekerlerinizi sunmak ister misiniz? O halde bu seçenek tam da size göre! Parti malzemeleri satan yerlerden bile kolaylıkla temin edebileceğiniz bu organizasyon kutuları ile kolaylıkla nikâh hazırlığınızı tamamlayabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz nikâh şekeri modelleri arasında yer alan bu pratik alternatif ile harikalar yaratabilmeniz mümkün. Üstelik sade yapısı sayesinde de pek çok süsleme tasarımına uygun bir seçenek! Minik minik kalp şeklinde şekerlerle dolu kare bir kutu oluşturmanız parmaklarınızın ucunda… Bu alternatifi seçtiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var tabii ki! Hassas olan bu plastik kutuları güneşe koymamanız gerekiyor. Ayrıca ufak bir darbe alması halinde de zedelenebiliyor. Bu bilgiyi size vermemizdeki amaç, tatlı koşturmalar içerisindeyken aklınızdan çıkabilecek bir detay olma olasılığı… Ayrıca adet fazla olacağından dolayı da uygun bir yer hazırlamanız gerekecek. İçerisine koyduğunuz şekerlerin erimemesi de önemli tabi.

sürpriz şişe

Süsleme kısmına gelecek olursak; her türlü fiyonk, kurdele, ip, sim, boncuk, çiçek… Aklınıza gelebilecek her türlü süsleme malzemesini kullanabilmeniz mümkün. Hatta kumaştan ya da tülden yapılmış olan çiçekleri bile kendiniz yapıp kullanabilirsiniz. Mesela konsept renginiz mor diyelim. Kâğıt çiçeklerin arasından mor renkte olan tonları derleyip, birkaç renk tonu yaratabilirsiniz. Kutunun tepe kısmına bu çiçekleri yapıştırabilir, görsel olarak daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Onun dışında kurdele ya da ip yardımıyla hediye paketi gibi bağlayıp, üzerine fiyonk ya da nazar boncuğu da kondurmanız mümkün. Daha önce de dediğimiz gibi, bu sizin en özel gününüz! Nikâh şekeri hediyesi hazırlığınızda içinizden nasıl geliyorsa süslemenizi o şekilde yapın…

8. Metal Tasarımları Keşfedin!

kendin yap nikah şekerleri

Metal kafes, külkedisinin arabası, kalp tasarımlar, metal sepetler… Bunların içerisine koyduğunuz iki güvercin ve yanında şekerler… Ne kadar da romantik bir seçim! Basit nikâh şekeri modelleri arasında belki de en hoş görünen seçenek… Ferforje modeller arasında oldukça farklı olan tasarımları görebilmeniz mümkün. Seçiminizi yaptıktan sonra ona uygun bir şeker boyutu seçmeniz gerekiyor. Tek kullanımlık bir seçim olmayacağından dolayı, misafirlerinizin evlerinde de hoş bir köşe oluşturacaktır. Süsleme için küçük kuşlardan, gösterişli boncuklardan ya da kurdelelerden yaralanabilirsiniz. Ayrıca minik çiçekler de çok hoş duracaktır. Genelde beyaz olan bu ferforjeler ile her renk tasarımı yapabilirsiniz.

9. Nikah Şekeri Yerine Farklı Alternatifler

kendin yap nikah şekerleri

Her gelin nikahında, nikah şekeri kullanmak istemeyebiliyor. Özellikle son dönemde pek çok gelinin tercihi nikah hediyesi vermekten yana… Bunun için de seçenekler oldukça fazla! Ne gibi hediyeler bu kapsamda yer alabilir gelin birlikte göz atalım… Sukulentler ya da kaktüsler, özellikle bu son dönemlerde gelinlerin ilgisini çekmekte… Nikah şekeri hediyesi dışında farklı alternatifleri değerlendirmek isteyen gelin adayları; süslü sukulentler ya da kaktüsleri tercih ediyorlar. Bu şekilde farkındalık yaratmak isteyen pek çok gelin adayı da mevcut…

kendin yap nikah şekerleri

Bitki dışında daha farklı bir hediye vermek isteyen gelinler, buzdolabı süsü olarak da seçimler yapabilir. Bunun için düğün ve nikâh malzemeleri satan bir dükkândan gerekli olan her şeyi temin edebilirler. Metalik bir levha üzerine yapılan motif ve yazılan isim olarak bilinen pleksilerin de pek çok çeşidi bulunmaktadır. İç içe geçmiş alyans, gelin damat modelleri ya da kral kraliçe tacı… Bu seçeneklerin arasından istediğinizi seçip, misafirlerinize nikâh gününde dolaplarına asabilecekleri bir hatıra verebilirsiniz. Pleksileri aldıktan sonra ise işlem çok kolay! Silikon tabancası yardımıyla daha önceden aldığınız yuvarlak mıknatısları pleksilerin arkasına orantılı bir şekilde yapıştırın. Sağa ya da sola çok yanaştırmayın çünkü ağırlık dengesi sağlanamayacağından dolayı buzdolabında yamuk duracaktır. Yapıştırma işlemi bittikten sonra ise süslemeye geçebilirsiniz. Bunun için püsküller, kuru çiçekler ya da boncuklar kullanılabilir. Hayal gücünüzü çalıştırın ve en güzel tasarımı yapan siz olun!

kişiye özel çerçeve

Nikâh şekeri hediyesi için farklı tasarımlar kullanmak isterseniz diğer bir seçenek ise, gül suyu ya da hoş kokulu bir kolonya ile doldurulmuş şık cam şişeler olacaktır. Üzerine süsleme yapabileceğiniz gibi, sade bir sticker da yapıştırabilirsiniz. Renkli kolonyalar tercih etmeniz, oldukça şık görünecektir. Mesela lavanta kolonyası! Şişede duran mor bir sıvı olarak misafirlerinizde merak uyandıracaktır. Gül suyu da pembe olduğundan dolayı, renkli seçimler için oldukça uygun bir fikir. Bu şişeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Gül suyu ya da lavanta kolonyası aktarlarda ya da parfümcülerde bulunuyor. Bunun da bilgisini vermeden geçmeyelim! E daha neyi bekliyorsunuz? Nikâhta her yeri mis kokular saracak…

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.