sadsad x
asdasd
Kolay Armatür Yapımı

Kolay Armatür Yapımı

09 Kasım 2018

Bildiğimiz balondan sizce armatür yapılabilir mi? Evet! Bildiğimiz balonun içerisine su dolduruyoruz ve bu resimde gördüğünüz şahane armatürleri yapıyoruz. Hem de ihtiyacımız olan sadece dört tane, kolay temin edilebilir malzeme!

el yapımı armatür adım 1

El Yapımı Armatür İçin Gerekli Malzemeler

• Parafin
• Balon
• İki tane farklı boy su kaynatmak için tencere ve
• Tepsi.


Gördüğünüz gibi kolayca temin edebileceğiniz bu 4 malzeme ile resimdeki dekorları elde edeceğiz. Yapım aşamaları da hem çok zevkli hem de 15 dakika gibi kısa sürede bitebilen bir proje! Hediyenin böylesi… daha ne olsun?

el yapımı armatür adım 2

Armatür Yapımı

1. Balonun içerisini ılık su ile doldurun.

el yapımı armatür adım 3

2. İç içe geçebilecek iki tane tencereyi üst üste koyun. Alttaki büyük tencerenin içerisine en fazla yarısına gelecek kadar su koyun ve kaynatın. Üzerindeki küçük tencerede ise parafinimizi eriteceğiz. Bu yönteme benmari yöntemi denilmektedir. Alt tenceredeki suyumuz kaynadıysa üstteki tencerede parafinleri eritmeye hazırız.

3. İçi ılık su ile dolu olan balonu gayet yavaş hareketler ile parafinin erimiş olduğu üst tencereye daldırın. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey hem yavaş hareketler ile daldırma işlemi yapmanız hem de balonun içerisindeki su seviyesini geçmemeniz olacaktır. Aksi halde balonunuzun daha işlem bitmeden önce patlamasına sebep olabilirsiniz.

el yapımı armatür adım 4

4. Balonu parafinin içerisinde birkaç saniye tuttuktan sonra yine yavaş hareketler ile balonu çıkarın. Birkaç saniye kurumasına izin vererek bu işlemi birkaç defa tekrarlayın. Yani bir iki saniye parafin içerisinde bekletip bir iki saniye dışarıda biraz soğumasına müsaade etmeniz gerekiyor. Bu işlemi 4-5 kez tekrarladığınızda boşlukları olmayan tam bir armatür görünümünü elde edebilirsiniz.

5. En son balonu çıkardığınızda parafin hala sıcakken, armatürümüzün zemin kısmını oluşturmamız gerekiyor. Bunun içinde parafin hala yeterince sıcakken balonu bir pişirme kağıdına ya da normal bir kağıda almamız gerekiyor. Balon bu kağıt üzerine yayılarak, armatürün zemin alanını oluşturacaktır.

el yapımı armatür adım 5

6. Pişirme kağıdında biraz beklettikten sonra tekrar balonu sıcak parafin içerisine daldırıp yine pişirme kağıdına alıyoruz. Bu işlemi 2-3 kez tekrarlamamızın nedeni, tek seferde elde edeceğimiz taban kalınlığı bizim için yetersiz olacaktır. Bu sebeple bir iki kez kurumasının ardından tekrar parafine soktuğumuzda taban yüksekliği artacaktır. Ortalama 1 - 1.5 cm.’lik taban yüksekliği yeterlidir. Bu kalınlığa ulaşınca balonun üzerindeki parafinin tamamen kuruması bekleyin.

hediye

7. Balmumun tamamen soğuduğuna emin olduktan sonra bir lavaboda ya da balonu bir kova üzerine alarak, şiş veya bıçak yardımıyla patlatın. Su tamamen boşaldıktan sonra kalan balon parçalarını da temizleyin.

fiyat

8. Şimdi sıra geldi armatürümüzün pütürlü kenarlarını düzeltmeye. Bunun için tek yapmanız gereken şey, fırında ısıtılmış tepsiyi dışarı almak ve tepsi hala sıcakken ters bir şekilde armatürünüzü üzerine koymak olacaktır. Parafin, bu düz tepsinin şeklini alacak ve düzgün bir görünüme kavuşacaktır.

el yapımı armatür adım 6

9. Son olarak armatürümüzün içerisine bir mumluk yerleştirmemiz gerekiyor. Parafin de mum özelliğine sahip olduğundan, armatürümüzün erimemişi için içerisine bir çay tabağı ya da mumluk yerleştirmek gerekecektir. Parafini farklı renklerde kullanarak rengarenk armatürler elde edebiliriz. Bu şık armatürleri sevdiklerinize hediye olarak yaparken birkaç tane de kendiniz için yapmanız güzel bir fikir olabilir. En nostaljik akşamlarda sevdikleriniz ile birlikte kullanmak isteyeceğiniz bu armatürler evinize tarifsiz huzurlu bir hava katacaktır.

el yapımı armatür adım 9

Parafinin içerisine ekleyebileceğiniz esanslar ile kokulu armatürler de elde edebilirsiniz. Örneğin kırmızı renginin çilek beyaz renginin vanilya, mor renginin lavanta kokması hiç de fena olmaz değil mi?

KAYNAK: www.candletech.com

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.