sadsad x
asdasd
Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

14 Nisan 2020

İçinizi açacak duvar resimleri ve grafiti örnekleri. İçinizi açacak duvar resimleri ve grafiti örnekleri sayesinde sanat sokağa taştı. Eski dönemlerde yapılan sanat için mi toplum için mi tartışmasından uzaklaştı. Sanat anlayışı gün geçtikçe değişti. Modernizm ve postmodernizm tartışmaları sürerken bir grup genç sokağa indi. Sanatı çok başka boyutlara taşıyarak duvarlara yaptılar. Sanat artık taşlara işleniyordu. Herkes bunları kim yapıyor diye düşünürken onlar geceleri boyalarıyla sanatı sokağa işlediler. Her adımda bu sanatın izlerini görmek mümkün. Önce tepki çeken ve her fırsatta silinen bu duvar resimleri şimdilerde çok moda. Gelin birbirinden usta ellerin yapmış olduğu o duvar resimlerini birlikte inceleyelim…

Banksy

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

Gerçek kimliğini 10 yıldır saklayan bu usta sokak sanatçısı dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı duvar resimleriyle tanındı. Genel olarak çalışmalarında insan hakları, tüketim çılgınlığı, çevrecilik ve hayvan haklarını dile getiren sanatçı meşhur olamamak için adını sakladığını duyurdu. Sanatçının en cesur 9 grafitisi ise İsrail-Filistin duvarlarına yaptığıdır. Kendisiyle ilgili gelen son bilgi ise eserlerini milyon dolara sattığı için dışlanmasıydı. Aynı zamanda tutuklandığı da iddia edildi.

MTO

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

Parisli olduğu bilinen  MTO, 2006-2013 yılları arasında Berlin’de yaşadı. Fakat şu an nerede olduğu bilinmemekle birlikte sevenleri tarafından merak da ediliyor. Sanatçı hiperrealist resimleri dev boyutlarda icra etmesiyle biliniyordu. Aynı zamanda kendisini sokak sanatçısı olarak tanıtıyordu.

OakOak

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

St. Etienne’de çalışmalarını sürdüren Fransız sokak sanatçısı OakOak gündüzleri bir ofis çalışanı. Resim alanında hiçbir eğitim almamasına rağmen muhteşem eserler kazandırıyor. Her yerde şekiller gördüğünü söyleyen sanatçı onları tamamlamak için duvar resmi yaptığını söylüyor.

Malina

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

Duvar resimleri günümüzde önemli bir anlam teşkil ediyor. Çünkü bu duvarlara yapılan resimlerin çoğu politik ve savaş karşıtı. Mottosu barış olan birçok sanatçı umutları yeşertiyor. O isimlerden bir tanesi de Malina Süleyman. Bu cesaretli kadın kandehar duvarların burka giymiş bir iskelet çizdiği gerekçesiyle uzun süre Taliban’dan ölüm tehditleri aldı. Malina sanatının bedelini taşlanarak ödedi. Bu grafiti kadının ataerkil düzene baş kaldırışıydı. Tepkiler artınca Mumbai’ye sığınmak zorunda kaldı.

Ernest Zacharevic

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

Grafiti tüm dünyayı saran bir çılgınlık haline geldi. Sokak sanatçılarına özenen genç yaştaki sokak sanatçısı adayları bu geleneği çok uzun yıllar sürdüreceğe benziyor. Litvanya doğumlu genç sanatçı da onlardan birisi.Penang’da yaptığı sokak sanatı işleriyle tanındı.Önceleri birkaç duvar boyayan sanatçı şimdilerde şehir sakinlerinden kendi duvarlarına da işlerini yapması için davet alıyor. 

Işıklı Anı Çerçevesi

Dünyada milyonlarca grafiti örnekleri bulunuyor. Milyonlarca yıldır insanlar yüzey üzerine resim yapmalarıyla bilinmekte. Aslında ilk grafiti örneğine mağara duvarlarına kazınan figürler de diyebiliriz. Taş yüzey üzerine yapılan bu kazımaların bazıları hala günümüzde de görülmektedir.

Fra.Biancoshock

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

İtalyan bir sokak sanatçısı olan isim yaptığı resimlere rağmen geçici işlerde çalışarak hayatını sürdürüyor. Sanatçının eleştiri ve mizahı birleştiren dili onun bugün tanınmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sanatçı resimlerinde günlük stresler ve kapitalizmi eleştiriyor. 

Sıra Dışı Grafiti Örnekleri

Duvar çizimi çok eski çağlardan bu yana var olan bir olgu. Henüz papirüsler icat edilmemişken insanlar buldukları yüzeylere figürler çizerdi. Duygu ve düşünceleri belirtmek amacıyla yapılan bu figürlerin çoğunda vahşi hayvanlar bulunuyor. Grafiti sanatında da ilk çağlarda da insanların duvarlara figürler kazımaları korku, endişe, protesto gibi sebepler dolayısıyla yapıldığı için aynı kulvarda değerlendirmemiz yanlış olmayacaktır. Duvar süslemeleri olarak da bakılan grafitiler tarihe ışık tutar mı bilinmez ama; grafiti sanatçıları uzun yıllar daha duvarlarımızı kaplayarak bize ruhlarından birer parça bırakacaklar.

ilginç hediyeler

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.