sadsad x
asdasd
Süslü Cam Bardak Yapımı

Süslü Cam Bardak Yapımı

26 Kasım 2018

Sevdiklerinize özel olarak yapacağınız hediyelerde bugün sizlere el yapımı süslü cam bardak hediyesini paylaşıyoruz. Anneler Günü, Babalar Günü, doğum günü ve yılbaşı hediyesi gibi özel günlerde hazırlayarak yapabileceğiniz bu hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Süslü cam bardağın yapımı oldukça basittir. Birkaç malzemeyle harika görünüme sahip bardaklar elde edebilirsiniz. Bardakları boyamadan önce kullanacağınız alana kağıt havlu sermeyi unutmayın. Bu sayede etrafınızın kirlenmesini de önleyebileceksiniz. Çeşitli renk ve desenlerde bardaklar oluşturarak annelerinize, sevdiklerinize ya da hayatınızdaki özel kişiye yeni bardak takımları oluşturabilirsiniz. Bu hediye tam olarak Anneler günü hediyelerinden biri olsa da tüm sevdikleriniz için hazırlayabileceğiniz hediyelerden birisidir.

Süslü hediyelik bardak yapımını porselen bardaklarınız için de kullanabilirsiniz. Eğer porselen bardaklar için bu uygulamayı yapacaksanız, porselen boyası almanızı öneriyoruz. Porselen üzerine akrilik boyama uygulaması yaparsanız ilk yıkamada boyanızın çıktığını görebilirsiniz. Böyle bir duruma maruz kalmamak için porselen boyası kullanmanızda fayda olacaktır. Cam boyası bulabilirseniz cam bardaklarınız için de cam boyası kullanabilirsiniz. Fakat cam bardaklarda akrilik boyada muhteşem sonuçlar vermektedir. Tüm bardak modelleri için fırınlama işlemini yapmanız gerekiyor. Cam bardaklar için fırınınızın 180, porselen bardaklar için 160 derece olması yeterli olacaktır. Şimdiden kolay gelsin!

Hediye İçin Gerekli Malzemeler:

• Çeşitli renklerde akrilik boya
• Cam bardaklar
• Yağlı kağıt
• Kağıt havlu
• Pamuk çubuğu

1. Adım: Akrilik Boyaları Hazırlayın

cam bardak süsleme

Bir parça kağıt havlu üzerine çeşitli renklerde satın aldığınız akrilik boyaları dökün. Ardından bir adet yağlı kağıdı fırın tepsisi gibi geniş bir tepsi içerisine koyun. Dilerseniz boyama yapacağınız her bardak için hangi boyaları kullanacaksanız o renkleri kağıt havlu üzerine dökebilirsiniz. Bu sayede kullanacağınız renkleri ve hangi renkleri kullanarak kaç tane bardak süsleyeceğinizi karıştırmazsınız. Her bardak için farklı bir kağıt havlu sererek işleminize devam edebilirsiniz. Akrilik boyalarınızı karıştırarak farklı renkler de elde edebilirsiniz.

cam bardak süsleme


2. Adım: Cam Bardakları Boyama

cam bardak süsleme

Yağlı kağıt üzerine bardaklarınızı ters bir şekilde koyun. Kağıt havlu üzerine döktüğünüz akrilik boyaları kulak çubuğu yardımıyla alın ve cam bardak üzerine ufak ufak noktalar koyun. Cam bardağınızın alt kısmını bu şekilde boyayın. Bardağın ucundan başlayarak alt kısmına doğru koyduğunuz noktaların sayısını arttırın. Dilerseniz farklı renk ve desenlerde de boyama işlemi yapabilirsiniz. Boyama işlemini bir tek bardağın ağız kısmına uygulamayın.

cam bardak süsleme

Boyama işlemini gerçekleştirdikten sonra kuruması için beklemeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde oda sıcaklığında bardaklarınız kuruyacaktır. Bardaklarınız üzerindeki boyanın yıkandığı zaman akmaması için bardaklarınızı fırınlayabilirsiniz. Fırınlama işlemini 20 dakika 180 derece şeklinde yapabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra daha da kalıcı olması için dilerseniz cila yardımıyla bardağın üzerinden geçebilirsiniz. Fakat bu durumda cila çıkarsa boyanız da çıkabilir. Bu nedenle el yapımı hediye yapımında ve özellikle de cam boyaması yapımında cila kullanımını önermiyoruz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.