sadsad x
asdasd
Dünya'nın En Pahalı Maddeleri

Dünya'nın En Pahalı Maddeleri

23 Nisan 2020

En değerli maddeler denildiğinde, genel olarak herkesin aklına altın ve elmas gelmekte. Ancak, sıklıkla çıkarılabilen altın madeninden hariç, dünya üzerinde pek çok başka değerli metal, taş hatta baharatlar var. Örneğin; safran baharatı, üretimi oldukça zahmetli olduğundan ve kurutulmuş safran baharatını üretmek için çokça safran çiçeği gerektiğinden dolayı, gramajı normal baharatlara göre oldukça pahalı sayılır.

dünyanın en pahalı maddeleri

Sağlık için faydaları saymakla bitmeyen safran baharatının tadı da oldukça güzeldir. Safran katılarak yapılmış pilav, bu baharatın yemeklerde kullanımına en güzel örnek olabilir. 1 gram safran ise, 11 Amerikan doları değerindedir.

Altın, Rodyum, Platin

dünyanın en pahalı maddeleri

En pahalı maddeler sınıfında yer alan değerli metaller içerisinde altın, rodyum ve platin sayılabilir. Bu metaller, yaygınlık sırasına göre de altın, rodyum ve platin olarak sıralanabilir. Altın, pek çok kadının en sevdiği değerli metallerden biri olmakla birlikte, kuyumculuk sektöründe kendine sarsılmaz bir taht yapmış olsa da rodyum ve platin, altına göre çok daha değerli sayılır.

 dünyanın en pahalı şeyleri

Toprakta, 0.001 oranında rodyum olduğu biliniyor. Platin ise, metalik gümüş rengiyle hem zor bulunan hem değerli bir metal olarak listelerde yerini alıyor. Ayrıca rodyumun platin grubunun alt metali olduğu ve çok nadir bulunduğu da değerli metal takipçilerinin dikkatini çekiyor. Altın ve platin kendilerine takı sektöründe yer bulmuş olsalar da rodyum metali için aynı şey maalesef geçerli değil.

dünyanın en pahalı şeyleri

Altın, kuyumcularda saflık derecesine göre fiyatlandırılan bir maden olarak karşımıza çıkmakla birlikte, üretim aşamasında içerisine katılan bakır miktarına göre, saflık derecesi azalabiliyor. Altının gramı 56, rodyumun gramı 58, platinin gramı ise 60 Amerikan dolarına denk gelmektedir.

Dünyanın En Değerli Taşları

dünyanın en pahalı maddeleri

İlginç maddeler sıralamasına, dünya üzerinde bulunan en değerli ve pahalı taşları eklememek olmazdı. Öyle taşlar ki, takı sektöründe yalnızca lüks ve kişiye özel takıların üretiminde kullanılıyorlar ve doğada bulunmaları da çok zor. Örneğin; gramı 9.000 Amerikan doları olan painite taşı, 65 yıl önce keşfedilmiş ve hala çok az insan tarafından bilinmekte. Gram fiyatının bu derece pahalı olmasının en büyük sebebi ise, dünya üzerinde sadece birkaç yüz adet bulunması olarak belirtiliyor. 

dünyanın en pahalı şeyleri

Takı olarak kullanılamayan ama gram ve karat fiyatları ile elması sollayıp geçen Taaffeite taşı, pembe, kırmızı ya da beyaz renklerde olabiliyor. Gram fiyatı 20.000 dolar civarındayken, bu fiyat karat fiyatı için 40.000 doları buluyor. Myanmar kuzeyinde madencilerin bulduğu 200 ton ağırlığındaki Jade taşı ise, parçalanıp takı ve heykel yapımında kullanılması amacıyla Çine gönderilen ve gramı 170 milyon dolar olan değerli bir taş.

dünyanın en pahalı şeyleri

Çin kültüründe, jade stonun oldukça önemli bir yeri var. Ayrıca bulunan bu taş, şimdiye kadar bulunan en büyük yeşim taşı olma özelliğine sahip. 

Birbirinden Değişik Pahalı Maddeler

dünyanın en pahalı şeyleri

Şimdi sıralayacağımız maddeler için pahalı maddeler yerine ilginç keşifler de denebilir. Çünkü bular, gerçekten de enteresan maddelerdir. Nükleer silah yapımında kullanım alanı bulan Plütonyum, gergedan boynuzu, gazı aydınlatmak için kullanılan trityum, keşfedildiğinden beri yalnız bir defa sentezi yapılabilmiş olan kaliforniyum ve anti madde, dünyanın en pahalı diğer maddeleri.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.