sadsad x
asdasd
En İyi 5 Korku Filmi

En İyi 5 Korku Filmi

14 Nisan 2020

Korku filmi seven insanlar psikologların korku duygusunun insanı nasıl etkilediği konusunda yapılan araştırmaları açısından araştırmayı sevdikleri bir konudur. ABD’li psikologlar insanların korku filmlerine olan ilgisinin:

  • İnsanın doğasında var olan heyecan ve korku ihtiyacını karşılaması,
  • Heyecan arayanlara hitap etmesi açısından genellikle gençlerin tercih ettiği, 
  • Genellikle mutlu sonla bitmesi ve karakterlerin tahmin edilebilirliği gibi faktörlere dayandığını öne sürüyor.

Kuzuların Sessizliği

en iyi 5 korku filmi

Orijinal adı The Silence of The Lambs  olan 1991 yapımlı film çekildiği tarihe rağmen günümüzde de 8.6’lık IMDb puanıyla en sevilen korku filmleri arasında ilk sırada bulunuyor. Baş rollerini Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine ve Jodie Foster’ın paylaştığı Kuzuların Sessizliği, yeni göreve başlamış FBI ajanı Clarice Starling’in bir seri katilin peşine düşmesini anlatır. Seri katil kurbanlarının tüm derisini yüzmesiyle tanınmıştır ve en son kurbanı genç bir kızdır. Katili yakalamak için başka bir suçluyu göz altında tutan  Doctor Hannibal Lecter'dan yardım istemeye gider. Hannibal’ın ise bildiklerini Starling ‘e anlatmak için önce güvenmesi gerekecektir. Kuzuların Sessizliği toplam 7 dalda Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. Film en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu ve en iyi film ödülünü kazanmıştır.

Cinnet 

en iyi 5 korku filmi

Cinnet filmi, Jack Torrance’ın (Jack Nicholson) Colorado dağlarında bulununan bir otelde kış bakıcısı olarak işe girmesi ile başlar. Otel yaz sezonu açık olduğundan Jack ve ailesi tüm kışı otelde yalnız başlarına geçirecektir. Jack’in ruhları hissetme gibi özellikleri vardır ve hisleri o otelde kötü ruhların olduğunu söylemektedir. Oğlu Danny, babası Jack’in delirdiğini ve ruhlar tarafından kontrol edildiğini görürken Jack otelin eski kış bakıcısı ve ailesini katleden Grady Philip Stone’un ruhuyla tanışır. Orijinal ismi The Shining olan 1980 yapımı film 8.4’lük bir IMDb puanı ve ilgi çekici konusuyla en iyi korku filmi önerisi sayılabilir.

Altıncı His

en iyi 5 korku filmi

Film 8 yaşlarında bir çocuğun kötü ruhlar tarafından kontrol edilmesini konu almaktadır. Çocuk fark ettiği anormal güçlerini ve çektiği acıları sadece psikoloğu Malcolm Crowe’a anlatmaktadır. 1999’da çekilen 1 saat 50 dakikalık ABD yapımı The Sixth Sense, 8.1 IMDb puanıyla korku filmi izle aramalarında en üst sıralardadır.

Diğerleri

en iyi 5 korku filmi

2011 yapımı The Others başrolünde Nicole Kidman’ın oynadığı Christopher Eccleston, Fionnula Filanagan, Michelle Fairlay ve Eleina Cassdy gibi usta oyuncuların da bulunduğu oyuncu kadrosu, muhteşem senaryosu ve 7.6’lık IMDb puanıyla değerlendirilmesi gereken korku filmi fikirleri arasında yer alıyor. Film New Jersey’de yaşayan iki çocuk sahibi Grace’in hikayesini anlatıyor. İkini Dünya Savaşı’nda çok sevdiği kocasını kaybetmiş olan kadının çocukları güneş ışığına karşı tepki veren bir cilt hastalığına sahiptir. Kadın bu nedenle evinde ışık sızdırmayan kalın perdeler kullanmaktadır. Ülke savaş nedeniyle ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönemdedir. Yaşlı bir çift ve bir rahatsızlığından dolayı konuşamayan genç bir kız kadından kalacak yer istemektedir. Vicdanlı bir kadın olan Grace onlara güvenemesede evine alır ve çocuklarının hastalığına karşı uyarır. Çocuklarından biri olan Anne bir gün Victor adında bir oğlanın da evde onlarla birlikte yaşadığını iddia eder. Evin etrafındaki sis bulutu ve kızının doğru söylüyor olabileceğine dair birçok kanıt bulan Grace’de kızına inanmaya başlar. Grace ve ailesi artık evde var olduğu somut olmayan Victor ve güvenmediği üç yabancıyla birlikte yaşamaya çalışacaktır. 

Kara Büyü 

en iyi 5 korku filmi

Yıllardır herkesin birbirine alıştığı bir kasabaya bir gün sessiz ve yalnızlığı seven bir Japon taşınır. Taşındığı haftadan itibaren kasabaya yayılan ve daha önce görülmemiş bir hastalık yayılmaya başlar. Herkes Japon’u sorumlu tutarken polisler hastalığın zehirli bir mantardan dolayı çıktığını söylemektedir. Ancak polis lideri Jong-goo'da bu açıklamaya inanmayanlar arasındadır. Her ne kadar Amerikan yapımı korku filmlerine alışık olsak da 2016 yılında çekilmiş bu Güney Kore yapımı film 7.4’lük IMDb puanı ve konusuyla izlenmeye değer.

konsept hediye kutuları

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.